Czwartek, 2 lutego 2023
10 tys. oddanych głosów

W szóstej edycji plebiscytu „Wybieramy Księgarnie Roku” mieszkańcy i mieszkanki Krakowa przyznali Znaki Jakości Krakowa Miasta Literatury UNESCO czterem placówkom.

Łącznie oddano blisko 10 tysięcy głosów.

Nagrody otrzymały:
W kategorii Najlepsze książki – Cafe NOWA Księgarnia

W kategorii Najlepsi księgarze – Księgarnia Spółdzielnia Ogniwo

W kategorii Najlepsze wydarzenia – Antykwariat Abecadło

W kategorii Najlepszy klimat – MOCAK Bookstore

Wręczenie wyróżnień z udziałem przedstawicieli władz miasta i KBF miało miejsce w środę 1 lutego.

– Wszyscy możemy się zgodzić, że księgarnie to coś więcej niż tylko sklepy z książkami. To także, a może nawet przede wszystkim miejsca inspirujących spotkań, wartościowych rozmów, nierzadko pełniące role centrów lokalnego życia kulturalnego. Hiszpański pisarz Jorge Carrión, którego gościliśmy w naszym mieście na Festiwalu Conrada w 2017 roku, napisał kiedyś, że każda księgarnia jest streszczeniem świata – powiedziała podczas uroczystości Carolina Pietyra, dyrektorka KBF, operatora programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.

– Plebiscyt „Wybieramy Księgarnie Roku” jest inicjatywą mającą na celu budowanie świadomości znaczenia i kulturotwórczej roli tych wyjątkowych miejsc, jakimi są księgarnie kameralne i antykwariaty. To właśnie te miejsca i tworzący je ludzie swoim codziennym wysiłkiem, zaangażowaniem i pasją wspólnie tworzą Miasto Literatury, którego bez Państwa nie sposób sobie wyobrazić – dodała Katarzyna Olesiak, dyrektorka Wydziału Kultury UMK.

Krakowianie i krakowianki oddawali swoje głosy w 26 księgarniach i antykwariatach biorących udział w konkursie, organizowanym przez KBF, operatora programu Kraków Miasto Literatury UNESCO, a także online za pośrednictwem strony www.ksiegarnie.miastoliteratury.pl. Plebiscyt odbywał się w czterech kategoriach akcentujących to, co czytelnicy i czytelniczki cenią w księgarniach najbardziej: wybór książek, obsługę, klimat miejsca i program wydarzeń literackich.

Cafe NOWA Księgarnia, znajdująca się na nowohuckim osiedlu Zgody 7, już od kilku lat z zaangażowaniem odmienia lokalne środowisko, z każdym rokiem umacniając swoją pozycję ośrodka kultury w tej części Krakowa. Obecną po raz kolejny wśród laureatów plebiscytu NOWĄ głosujący docenili w tym roku przede wszystkim za najlepszy wybór książek: wyselekcjonowany zbiór lektur dla dzieci, literaturę współczesną, komiksy, albumy, reportaże, kryminały i powieści obyczajowe.

W kategorii najlepsi księgarze zwyciężyła księgarnia Spółdzielni Ogniwo z siedzibą przy ulicy Smolki 11a w Podgórzu. Specjalizuje się ona w publicystyce i reportażu poruszających zwłaszcza kwestie społeczne, ale znajdziecie tam też powieści, poezję, książki dla dzieci, a także czasopisma. Ogniwo funkcjonuje w myśl zasad wzajemnej pomocy, współpracy i zaangażowania – i tak też działają tutejsi księgarze, których bywalcy Spółdzielni docenili za kompetencje i zrozumienie potrzeb czytelników.

Działająca przy Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie księgarnia artystyczna MOCAK Bookstore (ul. Lipowa 4) to tegoroczny zdobywca tytułu księgarni z najlepszym klimatem. Pięknie zaprojektowane wnętrze oferuje nie tylko obszerny wybór wydawnictw z zakresu filozofii, estetyki i szeroko pojętej sztuki oraz powieści graficznych i najlepszych książek dla dzieci, ale także oryginalne prezenty, jak przedmioty artystyczne zaprojektowane przez twórców związanych z muzeum.

Antykwariat Abecadło, znajdujący się przy ulicy Kościuszki 18, w miejscu dawnej apteki Pod Aniołem Stróżem, głosami uczestników plebiscytu został nagrodzony za najciekawsze wydarzenia kulturalne. Bo Abecadło to nie tylko szeroka oferta książek z różnych dziedzin, ale także minikawiarnia, piękny ogród i miejsce wystaw, koncertów, rozmaitych spotkań literackich, kulturalnych czy społecznych: od Dyskusyjnych Klubów Czytelniczych po lekcje jogi i tańca.

Plebiscyt „Wybieramy Księgarnie Roku” stanowi część strategii wspierania rozwoju tradycyjnego księgarstwa wpisanej w program Kraków Miasto Literatury UNESCO. Na jej działania składają się m.in. system ulg czynszowych w lokalach miejskich, program wspierania działalności kulturalnej w księgarniach, półki z patronatami wydawniczymi KMLU w krakowskich księgarniach i działania dodatkowe realizowane od wiosny 2020 roku w odpowiedzi na skutki pandemii koronawirusa.

Organizatorami akcji „Wybieramy Księgarnie Roku” są Miasto Kraków i KBF, operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.

Podaj dalej
Autor: ET
Źródło: KBF