Piątek, 6 maja 2022
Nagrodę Superekslibris za całokształt otrzymało Łódzkie Towarzystwo Przyjaciół Książki

Poznaliśmy laureatów 30. edycji Nagrody Złoty Ekslibris oraz 13. edycji Nagrody Superekslibris Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi.

Nagrodę w kategorii Najlepsza Książka o Łodzi Jury przyznało publikacji „Oi! Oi! Oi! To punk z miasta Łodzi…” autorstwa Dariusza Jędrasiaka i Piotra „Bugsa” Wawrzaka (Fundacja „Człowiek i Środowisko” w Łodzi).

Nagrodę w kategorii Najlepsza Książka o Ziemi Łódzkiej Jury przyznało ex aequo dwóm publikacjom:

„Miasto Uniejów i region spycimiersko-uniejowski poprzez wieki. T. 1, do 1918 roku ; T. 2, Lata 1918-2020” pod redakcją Jana Szymczaka (Towarzystwo Przyjaciół Uniejowa i Polskie Towarzystwo Historyczne – Oddział w Łodzi),

„Stroje chłopskie regionu radomszczańskiego : studium historii i problemów rekonstrukcji” autorstwa Aleksandra Błachowskiego i Barbary Sitek (Muzeum Regionalne im. Stanisława Sankowskiego w Radomsku).

Ponadto Jury Nagrody „Złoty Ekslibris Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi” postanowiło uhonorować Nagrodą Specjalną publikację:

„Skarby z malowanej skrzyni: elementarz stroju łowickiego” pod redakcją i z tekstami Magdaleny Bartosiewicz w opracowaniu graficznym i z ilustracjami Karoliny Matyjaszkowicz (Muzeum w Łowiczu).

Nagrodę w kategorii Najlepsze Wydawnictwo Albumowe o Ziemi Łódzkiej Jury przyznało publikacji „Sieradz w fotografii: dawniej i dziś” pod redakcją i z fotografiami współczesnymi Ryszarda Sierocińskiego, z tekstami Tadeusza Olejnika i Tomasza Oszczędy (Prof-Art w Sieradzu oraz Fundacja Wspierania Kultury Miasta Sieradza).

Nagrodę w kategorii Najlepsza Powieść o Łodzi i Ziemi Łódzkiej Jury przyznało publikacji „Tramwaj Tanfaniego” autorstwa Marcina Andrzejewskiego (Wydawnictwo Kusiński w Łodzi).

Nagrodę Superekslibris za całokształt dotychczasowych publikacji o Łodzi otrzymało Łódzkie Towarzystwo Przyjaciół Książki, a za całokształt dotychczasowych osiągnięć w zakresie publikacji o ziemi łódzkiej – Jacek Perzyński.

Uroczystość wręczenia nagród odbędzie się 24 maja o godz. 12 w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Marszałka J. Piłsudskiego w Łodzi.

Podaj dalej
Autor: ET