środa, 1 lutego 2023
Najbogatszy wybór w Not Just Library

W uzupełnieniu informacji o polskiej obecności na wielkiej wystawie książek w Tajpej, jaka trwa od 30 stycznia do 5 lutego, gdzie Polska jest gościem honorowym, należy dodać opis ekspozycji prezentowanej od 17 stycznia w bibliotece Not Just Library mieszczącej się w Taiwan Design Museum – „The Most Beautiful Polish Books”.

Wystawa została zorganizowana przez Taiwan Design Research Institute we współpracy z Polskim Towarzystwem Wydawców Książek i przy wsparciu ze strony Polskiego Biura w Tajpej.

Jej kuratorami są: Sasson Kung, ekspert w dziedzinie europejskiego projektowania graficznego, oraz Jessie Chen, wydawczyni graficznego magazynu „Circle”

Na wystawie zaprezentowane są książki nagrodzone i wyróżnione w konkursie „Najpiękniejsze Polskie Książki 2021” – 62. edycji konkursu organizowanego przez PTWK od 1957 roku.

Jak piszą kuratorzy Jessie Chen i Sasson Kung: „Imponujący wybór książek zgromadzonych na wystawie jest nie tylko ‘najpiękniejszy’, ale i ‘najbogatszy’ jaki przybył do biblioteki z jednego kraju na świecie w ostatnich latach. Obejmuje zbiór 49 nagrodzonych i wyróżnionych tytułów w konkursie PTWK ‘Najpiękniejsze Polskie Książki 2021’ oraz książki projektu Ryszarda Bienerta, w tym cztery publikacje nagrodzone w konkursie ‘Best Book Design from all over the World’. Ponad 60 tytułów przebyło daleką drogę, aby znaleźć się na wystawie w bibliotece Muzeum. Książki te prezentują szeroki wachlarz tematów związanych z polską historią, sztuką, muzyką, teatrem, filmem i problematyką społeczną, a także pokazują mistrzostwo w sztuce edytorskiej, wizualnej i graficznej”.

„Taiwan Design Museum organizuje międzynarodowe wystawy książek od 2011 roku. Dotychczas w bibliotece Not Just Library pokazano wystawy konkursów najpiękniejszych książek ze Szwajcarii, Francji, Austrii, Niemiec i Niderlandów. Ogromnie się cieszymy, że obecnie możemy w tak obszerny sposób pokazać projektowanie książek z Polski. Organizatorzy i kuratorzy wystawy z wielkim zainteresowaniem i zaangażowaniem analizowali polskie projektowanie graficzne, nie tylko sam konkurs, od którego rozpoczęliśmy nasze rozmowy.” – komentuje Magdalena Frankowska, komisarka konkursu „Najpiękniejsze Polskie Książki”.

Wystawa zawiera również część prezentującą wyniki konkursu „Najładniejsze okładki książek Stanisława Lema” (zorganizowanego przez PTWK i Bibliotekę Uniwersytecką w Warszawie) z okazji 100. rocznicy urodzin pisarza.

Ponadto w Muzeum odbędzie się szereg wydarzeń, w tym:

– warsztaty prowadzone przez ilustratora Piotra Sochę (5 lutego),

– spotkanie online z komisarką konkursu i projektantką Magdaleną Frankowską (5 lutego w godz. 16.-17.30)

– oraz wykład pisarki i tłumaczki Wei-Yun Lin-Góreckiej (18 marca w godz. 15.-16.),

którzy  z różnych perspektyw przybliżą publiczności polskie projektowanie książek.

Wystawa będzie czynna do 19 marca 2023 roku. Jej organizatorami są: Not Just Library i Taiwan Design Research Institute. Partner: Polskie Towarzystwo Wydawców Książek. Współpraca: Polskie Biuro w Tajpej, Ryszard Bienert, Fundacja Taipei Book Fair.

Not Just Library jest częścią Taiwan Design Museum i filią Taiwan Design Research Institute, mieszczącą się w historycznym Songshan Cultural Park. To pierwsza biblioteka na Tajwanie o tematyce projektowej, która posiada kolekcję ponad 20 tys. publikacji zzakresu projektowania oraz 100 magazynów z całego świata. Not Just Library to nie tylko przestrzeń do udostępniania książek, ale także miejsce dla aktywności związanych z projektowaniem: wystaw, wykładów, działań. Przestrzeń do dzielenia się swoimi zasobami i wymiany pomysłów.

Podaj dalej
Autor: (fran), fot. PTWK
Źródło: PTWK