Poniedziałek, 7 listopada 2022
Nowa książka Doroty Kowalskiej

Wydawnictwo Melanż poinformowało, że w piątek 4 listopada do księgarń trafiła najnowsza książka tej oficyny autorstwa Doroty Kowalskiej zatytułowana „Dziennikarze. Ich najważniejsze sprawy”.

W książce zawarto wywiady, a rozmówcami Doroty Kowalskiej byli: Tomasz Sekielski, Sławomir Jastrzębowski, Barbara Włodarczyk, Wojciech Mann, Mira Suchodolska, Robert Zieliński, Jurek Jurecki, Magdalena Rigamonti, Jacek Czarnecki, Barbara Mietkowska i Piotr Zaremba.

Od autorki: Czwarta władza czy hieny dziennikarskie? Obrońcy demokracji czy pachołkowie władzy? A może zwykli mediaworkerzy, którzy – niczym chłopi pańszczyźniani – obrabiają swoje poletka za marną zwykle zapłatę. Zaufanie do bractwa dziennikarskiego spada. Nie jest jeszcze tragicznie – zgodnie z badaniem prestiżu zawodów, przeprowadzonym przez agencję badawczą SW Research wiosną 2022 roku, ufność wobec dziennikarzy deklarowało 36 procent badanych, wyżej znaleźli się policjanci – 42 procent i sprzedawcy w sklepie – 45 procent. Ale żeby była jasność, ja z tych danych jestem dumna. I bardzo mnie cieszy, że w tych nader ciężkich i nerwowych czasach zawód dziennikarza wciąż stoi wysoko. A to dzięki tym wszystkim dziennikarskim „wariatom”, którzy po prostu robią swoje. Dokumentują rzeczywistość tu i teraz. Narażając się na hejt, że są nieprawomyślni. Prawda jest taka, że my myślimy wciąż, w prawo i w lewo, i na wprost, dla Was.

Dorota Kowalska jest dziennikarką „Polska The Times”, absolwentką Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach i paryskiej Sorbony. Pasjonatka sportu i dobrego kryminału. Jest autorką sylwetek polskich polityków („Gracze: ich tajemnice”), wywiadu-rzeki z Krzysztofem Liedlem, ekspertem od spraw terroryzmu („Oswoić strach: rozmowa o dekadzie terroryzmu”), wywiadu-rzeki z prof. Zbigniewem Mikołejką („Jak błądzić skutecznie”), wywiadów o generale Sławomirze Petelickim z Anitą Czupryn („Ostatni samuraj: rozmowy o generale Petelickim”), sylwetek i rozmów z korespondentami wojennymi z Wojciechem Rogacinem („Korespondenci.pl. Wstrząsające historie polskich reporterów wojennych”), a także rozmowy z Barbarą Piwnik („Barbara Piwnik w rozmowie z Dorotą Kowalską”) i 17 osobami („Pasjonaci”). Kolejna książka zatytułowana „W kręgu zła” to zbiór reportaży o przemocy, nadziei, zbrodni i karze. „Czas dobrej zmiany” to rozmowy o polityce, a „Belfrzy” to wywiady z nauczycielami.

Podaj dalej
Autor: (fran), foto: Melanż