środa, 17 sierpnia 2022
"Szkoła wolna od (s)HIT-u"

Organizacja Wolna Szkoła sprawdza wykazy podręczników na rok 2022/2023 w losowo wybranych szkołach ponadpodstawowych. Tym, które nie chcą używać kontrowersyjnego podręcznika prof. Wojciecha Roszkowskiego, nadają tytuł “Szkoły wolnej od (s)HIT-u”.

Przypominają nauczycielom, że nie muszą korzystać z podręcznika wskazanego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki, nawet jeśli ten jest jedynym dopuszczonym do użytku szkolnego.

Działacze apelują także do rodziców, namawiając ich do tego, aby pisali listy sprzeciwu, informując dyrekcje szkół, że nie kupią podręcznika, który został wydany przez wydawnictwo Biały Kruk.

“Rodzice nie muszą kupować tego podręcznika. Nauczyciele nie muszą z niego korzystać. Podręcznik do HIT-u, czyli historii i teraźniejszości autorstwa prof. Wojciecha Roszkowskiego, promowany przez ministra Czarnka jest groźny dla procesu edukacji dzieci, bo jest to w istocie publicystyczny materiał propagandowy, który nachalnie narzuca świat wartości oraz sposób postrzegania rzeczywistości partii rządzącej PiS” — czytamy we wpisie Wolnej Szkoły na Facebooku.

Powstaje e-podręcznik do nauki przedmiotu historia i teraźniejszość. CyfrowyHiT.pl to darmowa publikacja, która jest tworzona dzięki zbiórce pieniędzy na portalu zrzutka.pl.

Podręcznik Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych napisany przez Izabellę Modzelewską-Rysak, Leszka Rysaka, Karola Wilczyńskiego  i Adama Ciska wciąż czeka na dopuszczenie, MEiN wyznaczył do niego rzeczoznawców.

 

Wydawnictwo Operon zapowiada, że na wrzesień będzie gotowy podręcznik Beaty Belicy (WOS-owiec) oraz Łukasza Skupnego (historyk). Jak podkreślono, autorzy przedstawiają treści zawarte w podstawie programowej przedmiotu tak, by uczniowie mieli możliwość zapoznania się z różnymi opiniami.

Podaj dalej
Autor: W
Źródło: Onet.pl