Czwartek, 1 września 2022
Także w esperancie

Wspólne czytanie „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza odbędzie się 3 września w setkach miejsc w całej Polsce i na świecie.

Podczas wspólnego czytania z udziałem Pary Prezydenckiej, na scenie w Ogrodzie Saskim w Warszawie o godz. 12 wystąpią artyści, którym towarzyszyć będzie specjalnie na tę okazję przygotowana muzyka. Całość wyreżyserował dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła.

Warszawskie wydarzenie współorganizowane przez Narodowe Centrum Kultury zostanie wyemitowane na antenie i w serwisie internetowym Polskiego Radia.

Z  kolei 3 września o godz. 14 w Centrum im. Ludwika Zamenhofa w Białystoku odbędzie się czytanie w esperancie. Esperantyści zainscenizują jedną z ballad. W role bohaterów prezentowanego utworu wcielą się esperantyści z Warszawy i Białegostoku (wg kolejności występowania): Anna Mocarska, Nina Pietuchowska, Jarosław Parzyszek, Kamil Getka, Mariola Pytel, Maria Getka.

Podczas spotkania będzie można otrzymać książkę w wersji esperanckiej lub polskiej ostemplowaną okolicznościową pieczątką z Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

 

Rok 2022 został uchwalony przez Sejm RP Rokiem Romantyzmu Polskiego. Nadarzyła się więc okazja, by odczytać publicznie dzieło inicjujące ważny okres w polskiej kulturze i historii. Organizatorzy wydarzenia wierzą, że wspólne czytanie utworów pozwoli na wydobycie uroku poezji i ocalenie ponadczasowość przesłania w niej zawartego.

“Ballady i romanse” Adama Mickiewicza wydane zostały w Wilnie w 1822 roku. Opublikowanie 14 utworów uważany jest za symboliczny początek romantyzmu. Tomik ballad dzisiaj uznany za klasykę literatury, 200 lat temu był przewrotem w myśleniu i w oświeceniowym postrzeganiu świata. Utwory pełne grozy i humoru zostały zaadresowane do wszystkich, całego społeczeństwa. Dzieło odnosi się do wrażliwości i sentymentów odbiorcy, jednocześnie nawiązując do ludowej wyobraźni. „Ballady i romanse” osądzały rzeczywistości i dawały moralne przesłanie.

Narodowe Czytanie organizowane jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Zostało zainicjowane wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: „Trylogię” Henryka Sienkiewicza, „Lalkę” Bolesława Prusa, „Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza, „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego, zbiór 8 nowel (autorstwa Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Bolesława Prusa, Brunona Schulza, Władysława Stanisława Reymonta, Stefana Żeromskiego, Henryka Sienkiewicza i Henryka Rzewuskiego), „Balladynę” Juliusza Słowackiego i „Moralność Pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej.

Podaj dalej
Autor: ET