Podczas tegorocznej odsłony akcji w całej Polsce odbędzie się czytanie “Kordiana” Juliusza Słowackiego. Na Targach Książki i Mediów VIVELO w sobotę 7 września o godz. 12 na Scenie Głównej również odbędzie się uroczyste czytanie. Wśród czytających znajdą się m.in. dziennikarz muzyczny Marek Sierocki czy booktokerka Kamila Kolińska czyli Zocharett, która ma na koncie wydanie debiutanckiej książki.
Program dedykowany bibliotekarzom i księgarzom.
Program strefy dedykowanej bibliotekarzom powstał przy współpracy m.in. z: EmpikGo, Polską Sekcją IBBY, Wydawnictwem Literatura i Pedagogiczną Biblioteką Wojewódzką im. KEN w Lublinie. Udział we wszystkich spotkaniach jest bezpłatny. Poniżej przykładowe wydarzenia.
Wykład: Preferencje czytelnicze uczniów – Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0
O istocie samodzielności uczniów w wyborze lektur, które chcą czytać. Tylko w ten sposób młodzi czytelnicy mogą kształtować swoje gusta lekturowe, rozwijać indywidualne zainteresowania i w pełni angażować się w proces czytania.
Prowadzący: Joanna Tarasiewicz
Na wykład obowiązują zapisy pod linkiem: https://t.ly/EkpXy
Organizator: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. KEN w Lublinie
Wykład: Komiks w Bibliotece – poradnik praktyczny
W Mediatece Biblio od ponad 12 lat gromadzone są księgozbiory komiksowe. Podczas spotkania uczestnicy dowiedzą się jak dobierać tytuły, gdzie czają się trudności i jak sobie z nimi radzić. A przede wszystkim – czy i dlaczego warto rozważyć posiadanie komiksów w bibliotece.
Prowadzący: Grzegorz Woźniak – Kierownik Biblioteki Multimedialnej Biblio w Lublinie
Na wykład obowiązują zapisy pod linkiem: https://shorturl.at/G7vmX
Organizator: Mediateka Biblio – filia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie
Wykład: Co nowego w ofercie dla bibliotek? Nowości, seriale, słuchowiska, co będziemy czytać?
Prowadzący: Agnieszka Adaszewska, Jolanta Liżewska
Na wykład obowiązują zapisy pod linkiem: https://t.ly/xAnvQ
Organizator: EmpikGo
Wykład: Moc opowieści – jak rozmawiać z dziećmi o tym, co ważne
O seriach dla młodzieży, w których podejmowane są ważne i tematy bliskie nastolatkom. O serii powieści, w której podejmowane są życiowe tematy: przemoc w klasie, niepełnosprawność, cyberbulling. O serii z dreszczykiem, o oswajaniu lęków i o człowieku wobec technologii.
Prowadzący: Wiesława Jędrzejczyk – redaktor naczelna Wydawnictwa Literatura
Na wykład obowiązują zapisy pod linkiem: https://t.ly/uMsHC
Wykład: Wolontariat w bibliotece
O niecodziennym i innowacyjnym podejściu do działań biblioteki na rzecz potrzebujących. Podczas spotkania uczestnicy dowiedzą się o możliwościach, jakie tworzy biblioteka oraz społeczność biblioteczna na rzecz potrzebujących, zarówno w Polsce, jak i w krajach potrzebujących.
Prowadzący: Radosław Jarecki – nauczyciel bibliotekarz Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. KEN w Lublinie i prezes Fundacji Mała Misja, Monika Piątek – Wiceprezes Fundacji Mała Misja, Maciej Sztorc – Dyrektor Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. KEN i wolontariusz Fundacji Mała Misja
Na wykład obowiązują zapisy pod linkiem: https://t.ly/6C6kr
Organizator: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. KEN w Lublinie
Wielka wymianka książek
Przynieś książkę na wymianę i wybieraj spośród setek książek, które zostaną wystawione w koszach targowych! Akcja „Książka za książkę” polega na tym, że każdy uczestnik wymiany może zabrać ze sobą z wymiany dokładnie tyle nowych książek, ile na nią przyniósł.
Organizatorów wymianki szczególnie interesuje: literatura piękna wydana po 2005 roku – kryminały, romanse, książki obyczajowe, sci-fi; książki naukowe i popularnonaukowe, komiksy. A także podręczniki szkolne do szkół średnich (rok wydania od 2021), podręczniki akademickie, literatura branżowa oraz poradniki. Akcję organizuje Antykwariat i Księgarnia Tezeusz. Weź udział w wielkiej wymiance książek! Przyjdź na stoisko nr 45.
Regulamin:
Akcja „Wymiana – książka za książkę”
Przed wzięciem udziału w akcji, zapoznaj się z warunkami wymiany:
- Wymiana książkowa odbywa się 7-8 września w ramach Targów Książki i Mediów VIVELO 2024 – LUBLIN na ul. Dworcowej 11 w Lublinie, w godzinach sobota 10:00-19:00 / niedziela 10:00-18:00 na stoisku nr 45. Akcję organizuje Antykwariat i Księgarnia Tezeusz.2. Główna zasada akcji brzmi: „Książka za książkę”. Oznacza to, że każdy uczestnik wymiany może zabrać ze sobą z wymiany dokładnie tyle wymienionych książek, ile na nią przyniósł. Jednak organizator zastrzega sobie prawo, aby dokonać oceny przyniesionych tytułów i odrzucić pozycje, które nie spełniają warunków wymiany.3. Wymiana następuje przy ladzie z nazwą skup książki. Jeśli zainteresuje Cię dana pozycja dostępna w koszu targowym po 7 zł, to wymień ją na własną książkę.
4. Szczególnie interesuje nas literatura piękna wydana po 2005 roku – kryminały, romanse, książki obyczajowe, sci-fi; ponadto książki naukowe i popularnonaukowe, komiksy, podręczniki szkolne do szkół średnich rok wydania od 2021, podręczniki akademickie, literatura branżowa oraz poradniki.
5. Nie przyjmujemy encyklopedii powszechnych, słowników, lektur szkolnych, podręczników do szkół podstawowych, czasopism, gratisów, kodeksów prawnych, książek w wydaniach kieszonkowych (pocket), harlequinów oraz klasyki polskiej wydanej w latach PRL-u.
Zachęcamy do wzięcia udziału w akcji!