Piątek, 22 września 2023
Leszek Lichota w roli profesora Wilczura

Już 27 września na platformie Netflix będzie można obejrzeć ekranizację „Znachora” na podstawie kultowej powieści Tadeusza Dołęgi-Mostowicza.

W rolach głównych wystąpią Leszek Lichota i debiutująca w pierwszoplanowej roli filmowej Maria Kowalska. Hrabiego Czyńskiego zagra Ignacy Liss, a Zośkę – Anna Szymańczyk. Ponadto w filmie wystąpią również m.in. Mirosław Haniszewski, Mikołaj Grabowski, Izabela Kuna, Paweł Tomaszewski, Małgorzata Mikołajczak i Łukasz Szczepanowski.

Reżyserem jest debiutujący w filmie fabularnym Michał Gazda, autorami scenariusza Marcin Baczyński i Mariusz Kuczewski.

– Jestem bardzo wdzięczna, że mogliśmy podjąć się nakręcenia adaptacji powieści „Znachor” – mówi Magdalena Szwedkowicz, producentka filmu. – To olbrzymia inwestycja i Netflix po raz kolejny pokazał, że promuje polską kulturę, a także wierzy i wspiera rodzimych twórców – dodaje.

Dotychczas Netflix wyprodukował ponad 30 polskich filmów i seriali.

– Jestem z pokolenia, które wyrosło na historii profesora Wilczura. Bardzo się cieszę, że mogłem wcielić się w tak istotną postać dla polskiej kultury. Filmy kostiumowe są zawsze wyzwaniem, ale myślę, że reżyser i cała ekipa wspaniale odzwierciedlili estetykę lat 20. i 30. ubiegłego wieku. Świata, w którym liczył się honor, etos pracy, empatia i romantyczna miłość – mówi o swojej roli Leszek Lichota.

– Powieść Dołęgi-Mostowicza i jej ekranizacja sprzed 40 lat jest bez żadnej przesady legendą polskiej pop-kultury – powiedział reżyser Michał Gazda, nawiązując do filmu Jerzego Hoffmana z Jerzym Bińczyckim i Anną Dymną. – Dzięki Netflix mieliśmy okazję zmierzyć się z tą legendą – dodał.

Obraz Jerzego Hoffmana to druga ekranizacja prozy Dołęgi-Mostowicza – w 1937 roku „Znachora” nakręcił Michał Waszyński z Kazimierzem Junoszą-Stępowskim w roli głównej

Ekranizacja powieści Tadeusza Dołęgi-Mostowicza w 1937 orku oraz jej kontynuacja “Profesor Wilczur” (1938), odniosła ogromny sukces frekwencyjny.

“W 1938 roku ‘Znachor’ otrzymał nagrodę Izby Przemysłowo-Handlowej podczas Festiwalu Filmowego zorganizowanego w ramach Targów Wschodnich we Lwowie. Zakupiły go Stany Zjednoczone i Francja, ale krótko gościł na tamtejszych ekranach ze względu na niewielką frekwencję.

Do dzisiaj ‘Znachor pozostaje symbolem przedwojennej polskiej kinematografii, jako tytuł najbardziej znany, najlepiej zagrany, a przede wszystkim – pomimo rozlicznych naiwności scenariuszowych, ciasnego atelier, papierowych dekoracji udających Kresy – przemawiający również do serca współczesnego odbiorcy. Wychodzi także zwycięsko w zestawieniu z dokonaną w 1981 roku ekranizacją Jerzego Hoffmanna, dysponującego o wiele bardziej nowoczesnym aparatem realizacyjnym i produkcyjnym, no i rzecz jasna kolorowym ekranem” – pisze Piotr Kitrasiewicz w publikacji “Filmowcy przedwojennej Warszawy”.

Podaj dalej
Autor: W, fot. Netflix