Poniedziałek, 26 września 2022

W wieku 70 lat zmarła dwukrotna laureatka Nagrody Bookera, brytyjska pisarka Hilary Mantel, najbardziej znana dzięki powieści “W komnatach Wolf Hall” (polskie wydanie Wydawnictwo Sonia Draga).

O śmierci Hilary Mantel poinformowało współpracujące z nią wydawnictwo Fourth Estate Books. “Jesteśmy załamani śmiercią naszej ukochanej autorki, damy Hilary Mantel, a nasze myśli są z jej przyjaciółmi i rodziną, zwłaszcza z jej mężem Geraldem” – czytamy w oświadczeniu.

Hilary Mantel urodziła się 1952 roku jako Hilary Thompson. Studiowała na Sheffield University. Pierwszą powieść zaczęła pisać w latach siedemdziesiątych, zadebiutowała w 1985 roku powieścią “Every day is mother’s day”.

W 2009 roku została uhonorowana Nagrodą Bookera za powieść historyczną “W komnatach Wolf Hall” (Wolf Hall), której akcja rozgrywa się w Anglii w czasach Tudorów, a której głównym bohaterem jest Thomas Cromwell. Pisarka otrzymała kolejną Nagrodę Bookera za kontynuację powieści z 2012 roku zatytułowaną “Na szafocie” (Bring up the bodies). Kolejny tom sagi, “The mirror and the light” z 2020 roku został nominowany do Nagrody Bookera.

Po polsku ukazały się jej powieści: “Kogo śmierć nie sięgnie I”, “Kogo śmierć nie sięgnie II”, “Kogo śmierć nie sięgnie III”, “Zamach na Margaret Thatcher”, “Na szafocie”, “W komnatach Wolf Hall” oraz “Lustro i światło”.

Podaj dalej
Autor: W
Źródło: Rzeczpospolita