Poniedziałek, 27 sierpnia 2018
Twórca kolekcji współczesnej sztuki polskiej
Mariusz Hermansdorfer, który przez trzydzieści lat (1983-2013) kierował Muzeum Narodowym we Wrocławiu, zmarł 18 sierpnia. Był historykiem i krytykiem sztuki, autorem wielu publikacji, wybitną postacią polskiego muzealnictwa, twórcą wspaniałej kolekcji sztuki polskiej XX i XXI wieku, a także kolekcjonerem sztuki współczesnej. Urodził się 8 maja 1940 roku we Lwowie. W 1966 roku ukończył studia z historii sztuki na Uniwersytecie Wrocławskim. W latach 1964–1966 pracował w Muzeum Śląskim we Wrocławiu, od 1967 do 1971 roku był zatrudniony w Muzeum Miasta Wrocławia (oddziale Muzeum Sztuki Aktualnej), a od 1972 roku ponownie w poprzedniej placówce, która zmieniła nazwę na Muzeum Narodowe we Wrocławiu. Zainicjował adaptację Pawilonu Czterech Kopuł na Muzeum Sztuki Współczesnej, przekazał też muzeum kolekcję prac polskich artystów współczesnych. W nekrologu podpisanym przez Piotra Oszczanowskiego, dyrektora Muzeum Narodowego we Wrocławiu wraz z całym zespołem, zamieszczonym w „Gazecie Wyborczej” z …
Wyświetlono 25% materiału - 137 słów. Całość materiału zawiera 548 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
Dostęp czasowy
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
Dostęp terminowy
Płatność kartą płatniczą lub przelewem
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail.
Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeżeli jesteś już abonentem Rynku Książki