Czwartek, 11 lipca 2019
Nie tylko „Drewniany różaniec”

8 lipca w wieku 100 lat zmarła Natalia Rolleczek (w zasadzie Natalia Rolleczek-Korombel), pisarka i dramatopisarka, autorka głośnych przed laty książek: „Drewniany różaniec”, „Oblubienice”, „Selene, córka Kleopatry” i „Baty książę”.
Urodziła się 16 lutego 1919 roku w Zakopanem. Jak informuje Wikipedia, w latach 1931-1933 przebywała w sierocińcu prowadzonym przez zakon sióstr felicjanek. Okres II wojny światowej przeżyła w Krakowie. Należała do Armii Krajowej. Była znajomą Karola Wojtyły.
Debiutowała w 1945 roku. Od 1952 roku należała Związku Literatów Polskich. Jej autobiograficzną powieść „Drewniany różaniec” w 1964 roku zekranizowali Ewa i Czesław Petelscy. Pisarka wystąpiła w tym filmie w roli samej siebie. Powieść „Zwariowana noc” stała się pierwowzorem do filmu Zbigniewa Kuźmińskiego z 1967 roku o takim samym tytule.
Jej książka dla młodzieży „Kochana rodzinka i ja” została w 1976 roku uznana za najpopularniejszą przez czytelników „Płomyka”. W roku 1980 Natalia Rolleczek otrzymała nagrodę Prezesa Rady Ministrów za twórczość artystyczną dla dzieci i młodzieży. Późniejsze utwory wykorzystują tematykę historyczną.
Jest bohaterką filmu dokumentalnego „Tala od różańca” zrealizowanego przez Sławomira Rogowskiego i Stanisława Zawiślińskiego w 2012 roku.
Mieszkała w Zakopanem, Krakowie (m.in. w Domu Literatów przy ulicy Krupniczej), Drohobyczu, Tarnowie, Olkuszu, a ostatnio w Bukownie.

Autor: (fran)