środa, 29 września 2021

28 września zmarł Piotr Bratkowski. Poeta, dziennikarz i krytyk literacki miał 66 lat.

“Dzisiaj rano odszedł od nas ukochany mąż, tata, dziadek i teść Piotr Bratkowski. Twoja dobroć, mądrość, uczciwość oraz niemierzalna inteligencja i błyskotliwość zostaną na zawsze w naszych sercach i głowach” – pisze rodzina poety.

“Potrzebujemy czasu i spokoju, żeby poradzić sobie z tą stratą. Z góry dziękujemy za każdą ciepłą myśl i dobre słowo. Prosimy o niedzwonienie z kondolencjami. Będziemy informować o sprawach związanych z pogrzebem” – dodają.

Piotr Bratkowski urodził się w Warszawie w 1955 roku. Był synem Jana Bratkowskiego, aktora, oraz Anny z domu Karczewskiej. Był pisarzem, poetą, krytykiem literackim, publicystą, jurorem Literackiej Nagrody Nike. Debiutował w prasie literackiej w 1975 roku. Opublikował kilka książek, był laureatem Nagrody Młodych im. Stanisława Wyspiańskiego.

W 2010 roku został nagrodzony Pikowym Laurem – nagrodą za najlepsze prasowe publikacje na temat książek. Pisał najczęściej o popkulturze i książkach.

Od 1990 roku pracował jako dziennikarz. Przez lata związany był z “Gazetą Wyborczą” oraz “Rzeczpospolitą”. Od 2002 roku pracował w “Newsweeku”, gdzie był m.in. kierownikiem działu społecznego i kulturalnego.

Wydał m.in. tomiki poezji: „Strefa skażeń” (1983), „Nauka strzelania” (1990), powieść „W stanie wolnym” (1983). Ostatnią jego książką była powieść autobiograficzna pt. „Mieszkam w domu, w którym wszyscy umarli (2020).

Podaj dalej
Autor: W
Źródło: Gazeta.pl