Piątek, 22 stycznia 2021
Wybitny socjolog prawa, rzecznik jego siły i godności

Prof. Andrzej Kojder, wybitny znawca socjologii prawa, autora licznych prac naukowych, ceniony wykładowca, nauczyciel wielu pokoleń badaczy i studentów, rzecznik siły i godności prawa, zmarł 18 stycznia w wieku 80 lat.

Jak czytamy we wspomnieniu zamieszczonym na stronie Wydziału Prawa i Administracji UW, prof. Andrzej Kojder należał do najwybitniejszych przedstawicieli polskiej socjologii prawa. Od 1969 roku pracował na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie uzyskał tytuł zawodowy magistra oraz stopnie naukowe doktora i doktora habilitowanego nauk humanistycznych w zakresie socjologii. Od 1976 roku związany był z Wydziałem Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 1981-1987 sprawował przez dwie kadencje funkcję zastępcy dyrektora Instytutu Nauk o Państwie i Prawie. W 1988 roku opracował pod kierunkiem profesor Anny Turskiej projekt utworzenia na Wydziale Prawa i Administracji UW Zakładu Socjologii Prawa, który powstał rok później, a następnie przekształcony został w Katedrę Socjologii Prawa, którą prof. Andrzej Kojder kierował w latach 2003-2016. Wykładał również we Wszechnicy Polskiej – Szkole Wyższej Towarzystwa Wiedzy Powszechnej. Prof. Andrzej Kojder wypromował ponad stu magistrów i troje doktorów. Na Jego dorobek naukowy składa się ponad trzysta publikacji, z czego ponad trzydzieści zostało opublikowanych w językach obcych: angielskim, francuskim, japońskim, rosyjskim, serbo-chorwackim, serbskim i włoskim. W 2014 roku ukazało się pod jego współredakcją i z jego głównym wkładem autorskim encyklopedyczne opracowanie zatytułowane „Socjologia prawa: główne problemy i postacie”.

Pełnił wiele ważnych funkcji w życiu społecznym i naukowym. Był m.in. przewodniczącym Polskiego Towarzystwa Socjologicznego (1998-2002), członkiem Zarządu Transparency International Polska (2001-2004), przewodniczącym Komitetu Socjologii PAN (2003-2011), przewodniczącym Rady Fundacji CBOS (2006-2009), członkiem Komitetu Badań nad Zagrożeniami przy Prezydium PAN (2007-2011), członkiem Rady Naukowej Ośrodka Badawczego Adwokatury im. Witolda Bayera (2010-2013), ekspertem Narodowego Centrum Nauki (2013-2014).

W administracji państwowej prof. Andrzej Kojder pełnił obowiązki dyrektora Biura Obsługi Politycznej Prezydenta RP, a następnie podsekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta RP (1992-1995), a także szefa Gabinetu Politycznego Ministra Kultury i Sztuki (1999–2000).

Od 1972 roku Andrzej Kojder należał do International Sociological Association, w której pełnił funkcje członka Rady Dyrektorów Komitetu Badawczego Socjologii Dewiacji i Kontroli Społecznej (1990-1994) oraz wiceprzewodniczącego Komitetu Badawczego Socjotechniki (1998-2002). Jako członek Commision on Folk Law and Legal Pluralism, stowarzyszenia naukowego działającego przy International Union of Anthropological and Ethnological Sciences, w latach 1984-1993 wchodził w skład Zarządu stowarzyszenia.

Prof. Andrzej Kojder był szczególnie zasłużonym propagatorem myśli i dorobku naukowego Leona Petrażyckiego, inicjatorem publikacji wznowień, tłumaczeń i wyborów prac tego uczonego. Był organizatorem i uczestnikiem licznych konferencji naukowych. Przebywał na stypendiach zagranicznych w Japonii, Kanadzie, Norwegii, Hiszpanii, Holandii, Wielkiej Brytanii, na Węgrzech i w Czechosłowacji.

Z racji swojego dorobku naukowego, czynnego uczestnictwa w życiu publicznym i cech osobistych prof. Andrzej Kojder cieszył się zasłużonym szacunkiem jako socjolog, znawca prawa i człowiek.

Portal Podkarpackahistoria.pl przypomniał, że prof. Andrzej Kojder był synem znanego działacza ludowego i współpracownika Wincentego Witosa – Władysława Kojdera, który działał w ruchu ludowego w okresie międzywojennym, w czasie okupacji i po wojnie. Typowany był na następcę Wincentego Witosa na stanowisku szefa Polskiego Stronnictwa Ludowego. Został porwany we wrześniu 1945 roku i zamordowany w do dzisiaj niewyjaśnionych okolicznościach. Za jego śmierć obwinia się funkcjonariuszy rzeszowskiego Urzędu Bezpieczeństwa. Postaci Władysława Kojdera poświęcona jest książka biograficzna i dokumentalna zatytułowana „Człowiek niezłomny. Władysław Kojder. 1902-1945” opracowana przez Barbarę Matus i wydana w 2015 roku w Warszawie przez Oficynę Naukową.

Ewę Pajestkę-Kojder, przewodniczącą Sekcji Wydawców Akademickich i Naukowych Polskiej Izby Książki, żonę prof. Andrzeja Kojdera, prosimy o przyjęcie najszczerszych wyrazów współczucia od przyjaciół z Biblioteki Analiz

Ewa Tenderenda-Ożóg

Piotr Dobrołęcki

Podaj dalej