Poniedziałek, 8 marca 2021
Współtwórca i mentor krakowskiej szkoły prawa autorskiego

27 lutego zmarł prof. dr hab. Janusz Barta, emerytowany profesor Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Był wybitnym znawcą prawa własności intelektualnej, współtwórcą i mentorem krakowskiej szkoły prawa autorskiego.

W latach 1991-2012 był dyrektorem i wicedyrektorem Międzyuczelnianego Instytutu Wynalazczości i Ochrony Własności Intelektualnej, przekształconego w Katedrę Prawa Własności Intelektualnej.

„Uznany w środowisku naukowiec, serdeczny i życzliwy człowiek”, napisano w nekrologu na stronie Uniwersytetu Jagiellońskiego, podpisanym przez Rektora, Senat, Dziekana i Radę Wydziału Prawa i Administracji oraz całą Społeczność Akademicką UJ.

„Prof. Janusz Barta wniósł cenny wkład w rozwój nauki prawa autorskiego, był autorem kilkuset publikacji naukowych twórcą opracowań dotyczących najważniejszych zagadnień współczesnego prawa polskiego m.in. w zakresie prawa mediów i internetu. Stał się autorytetem naukowym w kraju i za granicą, opublikował liczne komentarze dotyczące zmian w polskim, europejskim i międzynarodowym ustawodawstwie, przez wiele lat aktywnie uczestniczył w pracach komisji przygotowujących i opiniujących akty prawne”, napisał prof. Jacek Majchrowski, prezydent Miasta Krakowa, w nekrologu .zamieszczonym 5 marca w krakowskim dodatku do Gazety Wyborczej”.

W tym samym wydaniu zamieszczono kondolencje podpisane przez dyrektora i pracowników wydawnictwa Universitas. Dzień wcześniej zamieszczono tam nekrolog, w którym Pracownicy Katedry Prawa Własności Intelektualnej i Dóbr Niematerialnych Uniwersytet Warszawski żegnali „Mistrza, Przyjaciela, człowieka niezwykle życzliwego i dobrego”.

Prof. Janusz Barta był „światowej rangi znawcą problematyki prawa autorskiego i praw pokrewnych, niezwykle cenionym komentatorem prawa, autorem i współautorem bardzo licznych i niezwykle cennych publikacji naukowych oraz nauczycielem akademickim. Zmarły był wielkiej miary uczonym i dydaktykiem. Cechowała Go ogromna wrażliwość i życzliwość. Ogromnie ceniliśmy jego zaangażowanie w tworzenie w Polsce prawa na należytym poziomie, krytycyzm, ale jednocześnie umiar i dbałość o racjonalność postulowanych rozwiązań oraz przestrzeganie dobrych obyczajów. Cechowała go wielka kultura, takt, a także delikatność i subtelne poczucie humoru, z którym odnosił się także do swoich adwersarzy, których zwykł był słuchać z uwagą i w sposób wolny od emocji. Jego odejście jest niepowetowaną stratą dla polskiej nauki prawa i środowiska akademickiego”, czytamy w nekrologu z „Gazety Wyborczej z 5 marca podpisanym przez Jana i Jadwigę Błeszyńskich, Joannę Błeszyńską-Wysocką, Michała i Katarzynę Błeszyńskich, Marię Błeszyńską-Przybylską i Annę Błeszyńską-Drewicz czyli rodzinę wybitnych specjalistów w zakresie prawa autorskiego.

Na stronie Rzeczpospolita.pl zamieszczono 2 marca wspomnienie, gdzie czytamy, że prof. Janusz Barta „od lat 90-tych pracował wspólnie z prof. dr. hab. Ryszardem Markiewiczem, tworząc legendarny (nie tylko w Polsce, ale i na świecie) duet, który kształtował współczesne polskie prawo autorskie. Do najważniejszych wspólnych publikacji obu profesorów należą: „Główne problemy prawa komputerowego”, „Internet i prawo”, „Telewizja interaktywna a prawo autorskie”, „Oprogramowanie open source w świetle prawa autorskiego” oraz wielokrotnie aktualizowane „Prawo autorskie”.

Prof. Janusz Barta był redaktorem tomu 13. „Systemu Prawa Prywatnego” zatytułowanego „Prawo autorskie” oraz współredaktorem komentarza do ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, współautorem komentarza do ustawy o ochronie baz danych. W latach 1990-2006 był redaktorem naczelnym serii: „Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Jagiellońskiego, Prace z Wynalazczości i Ochrony Własności Intelektualnej”, był także członkiem redakcji innych czasopism prawniczych, w tym „Kwartalnika Prawa Prywatnego”.

Był członkiem Komisji Prawa Autorskiego, Komisji Prawniczej Polskiej Akademii Umiejętności. „Przez cały okres działalności akademickiej i naukowej Pan Profesor dawał przykład wspaniałej naukowej współpracy, przyjacielskiego współmyślenia z zachowaniem należnego szacunku dla odmiennych poglądów. Hojnie dzielił się swoją wiedzą i otaczał opieką liczne grono wychowanków’, podkreślono w nekrologu na stronie Wydziału Prawa i Administracji UJ.

Janusz Barta urodził się 29 marca 1947 roku w Krakowie. Wykształcenie zdobył na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 1970 roku uzyskał tytuł magistra, w 1977 roku został doktorem. Od 1972 roku był pracownikiem tego wydziału. W 1994 roku został profesorem. W 1993 roku objął funkcję dyrektora Instytutu Prawa Własności Intelektualnej. Był autorem ponad 200 publikacji naukowych, które stanowiły i stanowią bardzo cenny wkład w rozwój nauki prawa autorskiego, w tym: monografii, komentarzy do ustaw, podręczników i glos do orzeczeń sądowych. Tematem jego prac było m.in. dzieło muzyczne i jego twórcy w prawie autorskim oraz twórczość pracownicza w prawie autorskim. Od września 2018 roku był przewodniczącym Komisji Prawniczej na Wydziale II Historyczno-Filozoficznym Polskiej Akademii Umiejętności.

„Wiemy, że wielu z Państwa nie będzie mogło osobiście pożegnać Pana Profesora, wszyscy mamy też świadomość istniejących ograniczeń i ryzyka. Tych z Państwa, którzy chcieliby pożegnać Profesora w inny sposób, podzielić się związanym z Nim wspomnieniem, zachęcamy, aby uczynili to wpisem do księgi kondolencyjnej udostępnionej na stronach internetowych Katedry Prawa Własności Intelektualnej WPiA UJ”, napisano w nekrologu zamieszczonym 3 marca w krakowskim dodatku do „Gazety Wyborczej”.

Osoby zainteresowanie opublikowaniem kondolencji lub wspomnienia o Profesorze Januszu Barcie proszone są o ich przesłanie na adres: b.widla@uj.edu.pl.

Prof. Janusz Barta był odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2003) oraz Laurem Jagiellońskim. W 2013 roku został odznaczony Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Za zasługi dla Krakowa został wyróżniony odznaką Honoris Gratia w 2013 roku.

Uroczystości pogrzebowe odbyły się w piątek 5 marca w kaplicy na cmentarzu Salwatorskim w Krakowie.

Podaj dalej
Autor: (fran), Fot: Katedra Prawa Własności Intelektualnej UJ