Wtorek, 23 lipca 2019
Artysta grafik, prorektor ASP, dyrektor departamentu MKiDN

Prof. Wiktor Jędrzejec zmarł 20 lipca. W latach 2005-2009 oraz 2016-2019 był prorektorem Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Był artystą grafikiem, laureatem prestiżowych nagród oraz wspaniałym i cenionym dydaktykiem, prorektorem zaangażowanym w życie Uczelni, oddanym jej całym sercem, uczestnikiem wielu gremiów eksperckich, ważnych dla całego środowiska artystycznego w kraju, człowiekiem niezwykle aktywnym, pogodnym, tryskającym humorem i energią, darzącym dobrym słowem oraz cennymi radami, niezastąpionym prorektorem, profesorem, przyjacielem, który na zawsze pozostanie w naszej pamięci. Dziękujemy za wszystko, co dla nas uczynił, napisano na stronie internetowej ASP w Warszawie w nekrologu podpisanym przez rektora, Senat, pracowników i studentów macierzystej uczelni.
Wiktor Jędrzejec urodził się 8 lipca 1961 roku w Przeworsku. Był absolwentem Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Stanisława Wyspiańskiego w Jarosławiu. Studiował na Wydziale Grafiki ASP w Warszawie w latach 1981-1986, dyplom uzyskał w pracowni prof. Macieja Urbańca, aneksy do dyplomu w pracowni prof. Janusza Przybylskiego z malarstwa i grafiki warsztatowej prof. Haliny Chrostowskiej-Piotrowicz. Po studiach podjął pracę pedagogiczną jako asystent w Pracowni Kompleksowego Projektowania Reklamy prof. Tadeusza Jodłowskiego namacierzystym wydziale. Następnie – w latach 1995 -1999 – pracował jako adiunkt w Pracowni Projektowania Plakatu prof. Waldemara Świerzego. Od 1999 pełnił funkcję kierownika studiów wieczorowych Wydziału Grafiki, gdzie prowadził Pracownię Kompozycji Brył i Płaszczyzn oraz od 2004 roku Pracownię Podstaw Projektowania Książki. W latach 2002-2005 pełnił funkcję prodziekana Wydziału Grafiki. Od 2005 do 2009 roku był prorektorem ASP w Warszawie. Od 2010 już jako profesor zwyczajny prowadził zajęcia w Międzyuczelnianej Pracowni Multimedialnej Kreacji Artystycznej. W latach 2009-2016 pełnił funkcję dyrektora Departamentu Szkolnictwa Artystycznego i Edukacji Kulturalnej w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Współpracował z Telewizją Polską jako asystent scenografa w 1997 roku i jako redaktor programowy cyklicznych programów o sztuce: „Magazyn multimedialny”, „Sztuka animacji” oraz „Obraz i dźwięk”. Był współpracownikiem wielu wydawnictw. Poza PIW-em, gdzie przepracował 26 lat jako grafik, starszy grafik i naczelny grafik, współpracował również z innymi wydawnictwami takimi jak: PWRiL, Andy Grafik, Epoka, Wydawnictwo MON, Oskar, T.W. Nowel, Editions Spotkania, Twój Styl, Rytm, RM, Eremis czy Artvitae. Projektował materiały reklamowe dla PSP, Varimex, Cepelii, Top Artu i Węgierskiego Instytutu Kultury. Był grafikiem wwielu czasopismach, m. in. Life Video, Społeczeństwo Otwarte, Żyjmy Dłużej, Gazecie Lekarskiej oraz Art & Business. Członek Komitetu Organizacyjnego Międzynarodowego Biennale Plakatu w Warszawie.
Uczestniczył w wielu wystawach w kraju i za granicą, m. in. IX Biennale Sztuki (Valpariso, Chile 1989), „Wobec wartości” (Katowice 1990), I Biennale Grafiki Polskiej (Katowice 1991), „Aus der asche gelesen” (StadtCastrop – Rauxel-Rathaus oraz Rathaus-Bunde, Niemcy 1995), „Człowiek” (Galeria Aula Warszawa 2000), „Sąsiedzi” (Galeria Oranżeria Pałac PAN w Jabłonnej 2011), „Szczere kłamstwa” (Rondo Sztuki Katowice 2014), „Po-widoki” (Trafostacja Sztuki Szczecin 2014). Uprawiał grafikę użytkową, warsztatową i rysunek.

Rafał Skąpski, prezes PTWK, wspomina: Z Wiktorem Jędrzejcem zetknąłem się gdy, w roku 1990, zaczynałem swoją życiową przygodę z książką. Wiktor pracował już w Państwowym Instytucie Wydawniczym, ja w polonijnym wydawnictwie Andy Grafik, ktoś nas poznał i zamówiłem u niego kilka okładek… Kiedy w lutym 2005 roku objąłem stanowisko dyrektora PIW, Wiktor wciąż jeszcze tam pracował, co prawda już tylko na cząstce etatu poświęcając się już głównie pracy dydaktycznej w swej Akademii Sztuk Pięknych. Wkrótce został prorektorem, a kilka lat później w poufnej rozmowie radził się czy przyjąć propozycje kierowania departamentem szkolnictwa artystycznego w MKiDN. Powiem szczerze, że nie posłuchał mnie, bo radziłem Mu by poczekał, by myślał o funkcji rektora, a może wiceministra. Na obydwie nadawał się. Kiedy wrócił na Akademię, mnie w PIW-ie już nie było, ale znaleźliśmy nowe pola do współpracy. Zaprosiłem prof. Wiktora Jędrzejca do składu Jury Najpiękniejszej Książki Roku, konkursu PTWK. Opracowaliśmy też zasady dorocznego konkursu dla studentów ASP na plakat informujący o Warszawskich Targach Książki. Wspólnie przeprowadziliśmy dwie edycje tego konkursu, którego efektem były wystawy prac studentów na IX i X WTK. Prof. Wiktor Jędrzejec odszedł w pełni sił twórczych, mając wiele nowych pomysłów i idei… Zapamiętam Jego młodzieńczy, słoneczny uśmiech, który nie zmienił się od poznania w 1990 roku, i który mimo ciężkiej choroby nie schodził z Jego twarzy w maju tego roku, gdy widzieliśmy się po raz ostatni.

 

Podaj dalej
Autor: (pd)