Piątek, 2 lipca 2021
Apel wydawnictwa Powergraph

Jak już informowaliśmy, Ministerstwo Edukacji i Nauki na początku czerwca zapowiedziało zmiany w dotychczasowym kanonie lektur szkolnych realizowanych na każdym z etapów edukacyjnych. “Zmiany wynikają z potrzeby pełniejszej korelacji wykazu lektur z celami kształcenia określonymi w podstawie programowej” – tłumaczy resort. Projekt trafił do konsultacji.

Z kanonu lektur ma zniknąć m.in. powieść „Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi” Rafała Kosika.

Z apelem w obronie powieści wystąpiło wydawnictwo Powergraph:

“Jako wydawca powieści ‘Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi’ Rafała Kosika, która od roku 2017 jest lekturą obowiązkową w klasach IV-VI, z wielkim smutkiem przyjęliśmy propozycję Ministerstwa Edukacji i Nauki, aby wycofać ‘Felixa…’ z listy lektur. Jako przyczynę podano zastrzeżenia do warstwy składniowo-leksykalnej języka (jest napisana współczesnym językiem, a dialogi obfitują w kolokwializmy i zabawne powiedzonka, które czytelnicy pokochali) oraz zastrzeżenia do zawartości merytorycznej, m.in. kreacji świata przedstawionego (powieść zawiera elementy fantastyki i ma celowo szybką akcję, aby zachęcić do czytania współczesne dzieciaki, jest pełna gadżetów i przedmiotów związanych z technologiami).

Razem z ‘Felixem…’ ministerstwo chce wycofać m.in. ‘Sposób na Elfa’ Marcina Pałasza i ‘Kto z was chciałby rozweselić pechowego nosorożca’ Leszka Kołakowskiego. W uzasadnieniu decyzji napisano, że pozycje te ‘nie korespondują z wymogami zawartymi w podstawie programowej dotyczącymi emocjonalnego rozwoju ucznia’. Szkoda, że przy kłopotach z czytelnictwem w Polsce usunięte mają być książki współczesne, bardzo przez dzieci lubiane i chętnie czytane.

Akcja ‘Felixa, Neta i Niki oraz Gangu Niewidzialnych Ludzi’ rozgrywa się w Polsce, w rzeczywistości bliskiej dzieciakom. Pokazuje świat, w którym każde dziecko może znaleźć dla siebie miejsce w grupie, świat otwarty, w którym bohaterowie czerpią siłę z przyjaźni i mają oparcie w swoich wielopokoleniowych rodzinach – nie zawsze idealnych, ale zawsze wspierających. Rafał Kosik uczy, że wiedza przydaje się w życiu, a problemy najlepiej jest rozwiązywać rozumem. W powieści pojawiają się nawiązania do polskiej historii, a dyskretnie, w cieniu szybkiej akcji przekazywana jest spora dawka wiedzy i przesłanie, że warto w życiu postępować przyzwoicie.

Książka stała się popularna, na długo zanim została lekturą. Długie kolejki do autora na targach książki, prężnie i od wielu lat działający fanklub (który np. samodzielnie wydaje ‘Magazyn Felix, Net i Nika’) – wszystko to świadczy o tym, że ‘Felix…’ uczy młodych ludzi nie tylko ważnych zasad moralnych, ale również bezboleśnie wprowadza dzieciaki w kompetencje czytelnicze oraz pokazuje, że czytanie może być przyjemnością. Że Rafał Kosik bawiąc, uczy.

Fani książki, młodzi czytelnicy, napisali do Ministerstwa Edukacji i Nauki petycję z prośbą, aby pozostawić powieść ‘Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi’ Rafała Kosika w kanonie lektur. Link do petycji: http://bit.ly/petycjaFNiN

Podaj dalej
Autor: ET