Wtorek, 21 listopada 2023

Epicka przygoda i lekcja historii w jednym!

Podana przejrzyście i z humorem.

Odkryj wraz z autorem bestsellera „Sapiens”, dlaczego ludzie są niepowstrzymani!

Królowe, królowie i generałowie wypełniają podręczniki po brzegi. Ale skąd oni wszyscy się wzięli? Dlaczego niektórzy z nas mieszkają w pałacach i rządzą, podczas gdy inni muszą sprzątać ich posiadłości i wykonywać rozkazy?

W drugim tomie serii dla młodych czytelników uznany filozof i historyk Yuval Noah Harari wyjaśnia, w jaki sposób rewolucja sprzed dziesięciu tysięcy lat wciąż wpływa na nasze życie. Pokazuje, w którym miejscu wszystko poszło nie tak i jak jeszcze możemy to naprawić.

Przekonaj się, jak niewinny eksperyment z uprawą pszenicy doprowadził do głodu, zarazy i wojny. Dowiedz się, w jaki sposób starożytni maniacy rozwinęli pismo i dlaczego twoi rodzice muszą płacić podatki. Poznaj dwa gadatliwe szkielety, krokodyla ze złotymi kolczykami oraz pięćdziesiąt miliardów przygnębionych kurczaków i odkryj, jak ludzka zdolność kontrolowania roślin oraz zwierząt doprowadziła do tego, że próbujemy kontrolować siebie nawzajem.

„Niepowstrzymani 2. Dlaczego świat nie jest sprawiedliwy” to idealna książka dla każdego od lat 9 do 109, kto jest ciekawy, jak zbudowano ten świat i dlaczego niektórzy mają tak dużo, a inni tak mało.

PRZEMEK STAROŃ o pierwszym tomie „Niepowstrzymanych”:

Fragment książki:

🔥DLACZEGO LUDZIE TOCZĄ WOJNY?

Gdyby ludzie nie opowiadali historii i nie śnili razem, nasz świat wyglądałby zupełnie inaczej: obce sobie grupy nie byłyby w stanie współpracować, a jako gatunek prawdopodobnie wciąż bylibyśmy nic nieznaczącymi zwierzętami żyjącymi na afrykańskiej sawannie. Ludzie w starożytnych królestwach nie zbudowaliby wałów, zbiorników ani spichlerzy i dzisiaj nie byłoby państw, szkół ani szpitali. Nie byłoby samochodów, samolotów ani komputerów.

Ale sny i opowieści mogą też być bardzo szkodliwe. Często służą one za wyjaśnienie niesprawiedliwych zasad, takich jak te obowiązujące w niektórych krajach, głoszące, że mężczyźni są lepsi od kobiet albo że bramini są lepsi od dalitów. Czasami ludzie wierzą w jakąś opowieść do tego stopnia, że nawet idą na wojnę i zabijają miliony innych ludzi tylko z powodu tej opowieści.

Czy kiedykolwiek przyszło ci do głowy, dlaczego na świecie jest tyle wojen? Inne zwierzęta zwykle walczą o pożywienie albo o terytorium (…). Ludzie także, ale rzadko jest to jedyny powód wojny. Wiele wojen w dziejach toczono z powodu opowieści.

Yuval Noah Harari

Niepowstrzymani 2. Dlaczego świat nie jest sprawiedliwy

przełożył: Michał Romanek

ilustrował: Ricard Zaplana Ruiz

premiera: 6 grudnia

Podaj dalej
Autor: Wydawnictwo Literackie