środa, 30 stycznia 2008
NUKAT ma już pięć lat
Jubileusz pięciolecia obchodzi baza NUKAT, do której wprowadzono dotychczas 900 tys. rekordów bibliograficznych wykorzystywanych w katalogach bibliotecznych już ponad 2,5 mln razy. NUKAT dostarcza – jak czytamy na jubileuszowym banerze zawieszonym na jego stronie internetowej - „centralnej informacji o zbiorach polskich bibliotek naukowych”. Niestety znajomość tego łatwo dostępnego narzędzia bibliograficznego (www.nukat.edu.pl ) w środowisku książki (poza oczywiście osobami zajmującymi się katalogowaniem publikacji w bibliotekach) jest niewielka. Mówiono o tym na sesji „Rola katalogu centralnego NUKAT w kształtowaniu społeczeństwa wiedzy w Polsce”, jaka odbyła się w dniach 23-25 stycznia w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie. NUKAT jest katalogiem centralnym polskich bibliotek naukowych i akademickich tworzonym metodą współkatalogowania. Oznacza to, że każdy opis dokumentu jest tworzony tylko raz w bazie NUKAT i kopiowany do katalogów lokalnych. We współkatalogowaniu w NUKAT uczestniczy ponad 1100 bibliotekarzy z 81 bibliotek. Zawartość katalogu NUKAT stanowią rekordy bibliograficzne oraz rekordy kartoteki haseł wzorcowych. Oprócz rekordów wprowadzanych na bieżąco NUKAT zawiera wszystkie rekordy bibliograficzne z Centralnego Katalogu Czasopism i wszystkie rekordy haseł wzorcowych z Centralnej Kartoteki Haseł Wzorcowych. Zadaniem Narodowego Uniwersalnego Katalogu Centralnego jest dostarczenie informacji o dokumentach i miejscu ich przechowywania, udostępnienie do kopiowania katalogom lokalnym gotowych rekordów kartoteki haseł wzorcowych i rekordów bibliograficznych oraz usprawnienie i przyspieszenie katalogowania poprzez eliminowanie przypadków dublowania wykonywanej pracy. Inwestycje związane z uruchomieniem katalogu sfinansowano …
Wyświetlono 25% materiału - 213 słów. Całość materiału zawiera 854 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się