środa, 8 lutego 2023

Narodowe Centrum Kultury I Muzeum Niepodległości w Warszawie zapraszają na spotkanie poświęcone życiu i twórczości znanej poetki i pisarki – Marii Konopnickiej. Punktem wyjścia do dyskusji jest nowa monografia wydana przez Narodowe Centrum Kultury pt. “Konopnicka – raz jeszcze” pod redakcją prof. Marii J. Olszewskiej.

W spotkaniu udział wezmą: prof. Maria Jolanta Olszewska, dr hab. Monika Rudaś-Grodzka, dr hab. Karol Samsel oraz dr Agnieszka Skórzewska-Skowron.

10 lutego, godz. 17.00
Muzeum Niepodległości w Warszawie

Maria Konopnicka była nie tylko wrażliwą poetką i pisarką utworów dla dorosłych i dzieci, lecz także m.in. krytyczką, redaktorką i tłumaczką z kilku języków obcych oraz wnikliwą obserwatorką krajobrazów, mieszkańców i kultury odwiedzanych miejsc w Europie, czemu dawała wyraz w literackich impresjach, reportażach i korespondencji.

Tom poświęcony Marii Konopnickiej w 180. rocznicę jej urodzin gromadzi artykuły i eseje badaczy zajmujących się jej twórczością. Zaprezentowane spektrum interpretacji wybranych dzieł, ich recepcji i edycji, odpowiada wielości zainteresowań kulturowych i społecznych autorki.

Podaj dalej
Źródło: NCK