Czwartek, 18 kwietnia 2024
Nowość Bo.wiem

Przewodnik po nieznanych światach zwierzęcych zmysłów 

Widoki i faktury, dźwięki i wibracje, zapachy i smaki, pola elektryczne i magnetyczne… Każda istota na Ziemi, także człowiek, odbiera jedynie niewielki wycinek rzeczywistości i pozostaje zamknięta w swojej własnej bańce sensorycznej.

Ed Yong, dziennikarz naukowy i laureat Nagrody Pulitzera, zachęca do przekroczenia granic naszych zmysłów. Analizując niezwykłe zdolności zwierząt, odsłania to, co niedostępne ludzkiemu doświadczeniu. Dowiadujemy się, z jakiego powodu ciemniki czarne, niewielkie chrząszcze, lecą w stronę pożaru, a pysk krokodyla jest równie czuły jak opuszki palców ludzi. Odkrywamy, co pszczoły widzą w kwiatach, jak intensywne pasma zapachów wyczuwają psy na ulicy oraz dlaczego niektórzy ludzie są tetrachromatami i dostrzegają więcej odcieni kolorystycznych niż inni.

„Niezwykłe zmysły” to zachwycająca sensualna podróż pełna historii o zaskakujących odkryciach naukowców i wielu jeszcze nierozwiązanych tajemnicach. Wszystko po to, byśmy zrozumieli percepcję inną niż ludzka.

Czy wiesz, że:

  • niektóre owady odczuwają smak za pomocą skrzydeł?
  • do badania otoczenia przegrzebki posługują się dziesiątkami oczu rozmieszczonymi wzdłuż wewnętrznych krawędzi muszli?
  • ponad dziewięćdziesiąt procent ptaków śpiewających ma na piórach ultrafioletowe wzory, których człowiek nie jest w stanie zobaczyć?
  • płetwale zwyczajne wydają niezwykle niskie dźwięki, które można usłyszeć po drugiej stronie oceanu?

Niewyczerpane źródło zaskakujących, ciekawych odkryć dotyczących zmysłowych światów innych gatunków… Cudowna i hipnotyzująca opowieść.

Jennifer Ackerman, autorka książki „Geniusz ptaków”

Imponujące dzieło – zanurzone w nauce, ale też przesiąknięte magią.

Siddhartha Mukherjee, autor książki „Cesarz wszech chorób. Biografia raka”

To jak wejście do świata Alicji w Krainie Czarów. Znakomicie napisana książka pełna odkryć naukowych, ciekawostek i mnóstwa cudów.

Andrea Wulf, autorka książki „Człowiek, który zrozumiał naturę. Nowy świat Alexandra von Humboldta”

Wielowarstwowa relacja Yonga jest doprawiona barwnie przedstawionymi scenami z laboratoriów i pracy w terenie oraz rozmowami z badaczami różnych dziedzin. To przykład najlepszej literatury faktu w tym roku.

Oprah Daily

Wspaniała – niewiarygodnie wciągająca i fantastyczna opowieść o tym, jak inne zwierzęta doświadczają naszego świata.

Peter Wohlleben, autor książek Sekretne życie drzew” i „Duchowe życie zwierząt”

Książka „Niezwykłe zmysły” została nagrodzona Carnegie Medal w 2023 roku i znalazła się w finale Kirkus Prize, Critics Circle Award oraz na krótkiej liście Royal Society Science Book Prize.

O Autorze

Ed Yong, brytyjski pisarz naukowy i dziennikarz. W 2021 roku za serię artykułów o COVID-19 otrzymał Nagrodę Pulitzera oraz Nagrodę imienia George’a Polka za reportaż naukowy. Jego pierwsza książka, zatytułowana Mikrobiom. Najmniejsze organizmy, które rządzą światem” (WUJ, 2018), była bestsellerem „New York Timesa”, a w Polsce zdobyła nagrodę główną w konkursie Mądra Książka Roku 2018. Jego teksty ukazują się między innymi w „The Atlantic”, „The New Yorker”, „National Geographic”, „Wired”, „Scientific American”.

Ed Yong

„Niezwykłe zmysły. Jak zwierzęta odbierają świat”

Seria: #nauka Liczba stron: 544 Format: 15×23 cm Rok wydania: 2024 Data premiery: 2024.04.16

https://bowiem.wuj.pl/ksiazka/niezwykle-zmysly#oprawa-miekka-ze-skrzydelkami

Podaj dalej
Autor: Bo.Wiem