Piątek, 8 października 2021

Przed nami Noc Bibliotek – święto bibliotekarzy i czytelników, które w tym roku  upłynie pod hasłem – Czytanie wzmacnia. W sobotę 9 października o 17 Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu zaprasza na taras na spotkanie o wzmacniającej roli czytania. O tym, co dzieje się w mózgu podczas czytania, czy czytanie potrafi wzmocnić więzi społeczne oraz naszą samoocenę porozmawiamy z psychologiem Tomaszem Kilarskim i filozofem kultury Przemysławem Rotengruberem.

A o 18 spod pomnika Higiei  wyruszy  wycieczka śladami Raczyńskich. Trasa prowadzić będzie od pl. Wolności, przez Stary Rynek, Ostrów Tumski, na Chwaliszewo. Tam, przy Filii 11, uczestnicy otrzymają premierowy quest Śladami Raczyńskich, który zachęci do samodzielnego odkrywania tajemnic Poznania i Raczyńskich. Wycieczkę prowadzi Karolina Dąbrowska-Wiśniewska, bibliotekarka, przewodniczka (Profesjonalny Przewodnik po Poznaniu) i autorka questu.

Wielbicieli zwierząt i blogów biblioteka zaprasza na onlinowe spotkanie z Łukaszem Łebkiem, autorem bloga „Nie zadzieraj z weterynarzem” i książki „Co gryzie weterynarza”. Podczas rozmowy poruszone zostaną tematy związane z pracą weterynarza, pisaniem książki, ale także obecnością w internecie  i propagowaniem wiedzy o zwierzętach w mediach społecznościowych.

Spotkanie 12 października  o 18 będzie transmitowane na żywo na naszym Facebooku, jak zawsze zachęcamy do udziału i aktywności w komentarzach.

W holu, dzięki ekspozycji „Czarownica oskarżona. Procesy czarownic w dawnej Wielkopolsce” można dowiedzieć się więcej  o wielkopolskich czarownicach, procesach i książkach dotyczących czarownic, przechowywanych w zbiorach specjalnych Biblioteki.

Z kolei w Galerii Atanazego można lepiej poznać Cypriana Kamila Norwida, dzięki ekspozycji Vademecum Norwida. Rozplątywanie. Na wystawie przedstawiono za pomocą haseł najważniejsze informacje dotyczące życia oraz literackiej i plastycznej działalności artysty, a teksty uzupełniają m.in. pierwszy (i jedyny wydany za życia Norwida) zbiór poezji, numer „Chimery” z 1904 poświęcony poecie, a także publikacje płytowe i gadżety ukazujące obecność czwartego wieszcza w popkulturze. Istnieje możliwość odbycia lekcji bibliotecznej na ekspozycji.

 

 

Podaj dalej