Piątek, 17 listopada 2023

16 listopada ogłoszono nominacje do tegorocznych nagród edytorskich: Pióra Fredry oraz Dobrych Stron, które towarzyszą Wrocławskim Targom Dobrych Książek.

Pióro Fredry oraz Dobre Strony to jedne z najważniejszych nagród edytorskich, które wręczane są wydawcom książek najatrakcyjniejszych pod względem graficznym i artystycznym.

Nominacje do nagrody edytorskiej Pióro Fredry:

1. „Futerał. O urządzaniu mieszkań w PRL-u”, autor: Agata Szydłowska, projekt okładki: Marian Misiak, projekt typograficzny: Robert Oleś, Wydawnictwo: Czarne
2. „Odkrywając historię mówioną”, autor: Alessandro Portelli, projekt i opracowanie graficzne: Artur Skowroński, Wydawnictwo: Ośrodek “Pamięci i przyszłości”
3. „Tbilisi. O Gruzji, ludziach i dziełach”, autor: Lech Kończak, projekt graficzny: Kuba Sowiński i Wojciech Kubiena (Biuro Szeryfy), Wydawca: Międzynarodowe Centrum Kultury
4. „Wytwórcy książek. Historia społeczności wydawniczej w czasach PRL-u”, redakcja i projekt graficzny: Jacek Mrowczyk, Wydawnictwo: Karakter i ASP Katowice
5. „Z Nocy i Mowy. Wybór opowieści”, tekst: Marina Pankowski, projekt okładki i stron tytułowych: Wojtek Janikowski, na podstawie koncepcji Przemka Dębowskiego, opracowanie typograficzne: Manufaktura, Wydawnictwo Ossolineum

Nominacje do nagrody edytorskiej Dobre Strony:

1. „Gdzie ty jesteś, koguciku?”, tekst i ilustracje: Anna Kaźmierak, Wydawnictwo: Wytwórnia
2. „Pan Wyrazisty”, tekst: Olga Tokarczuk, ilustracje: Joanna Concejo, projekt graficzny: Maria Szczodrowska, Radek Staniec, Wydawnictwo: Format
3. „To jest Maks”, tekst: Patryk Pufelski, ilustracje: Justyna Sokołowska, Wydawnictwo: Dwie Siostry
4. „Święta cały rok”, tekst: Tomek Żarnecki, ilustracje: Gosia Kulik, Wydawnictwo: Warstwy
5. „Ziemianie”, tekst: Ewa Solarz, ilustracje: Robert Czajka, Wydawnictwo: Druganoga.

Gala wręczenia nagród edytorskich odbędzie się 30 listopada we Wrocławskim Centrum Kongresowym. Zwycięzcy otrzymają po 20 tys. zł i statuetki.

31. Wrocławskie Targi Dobrych Książek rozpoczną się 30 listopada i potrwają do niedzieli 3 grudnia. Odbędą się w Hali Stulecia.

Z czytelnikami spotkają się m.in. prof. Jerzy Bralczyk,prof. Janusz Degler, Aleksander Kwaśniewski,były prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz, Katarzyna Nosowska, Małgorzata Starosta, Marta Kisiel, Beata i Eugeniusz Dębscy.

Od ubiegłego roku Wrocławskich Targów Dobrych Książek nie organizuje już Wrocławski Dom Literatury, ale Fundacja Halo Targi, której prezesem jest Anna Morawiecka, dotychczasowa wieloletnia dyrektor targów.

Godziny otwarcia:

30 listopada (czwartek) godz. 12.00-19.00
1 grudnia (piątek) godz. 11.00-19.00
2 grudnia (sobota) godz. 11.00-19.00
3 grudnia (niedziela) godz. 11.00-17.00

W tym roku wstęp na targi, ze względów podatkowych, będzie płatny 5 zł. Zwolnieni z opłaty będą seniorzy, dzieci, młodzież zorganizowana w grupy, osoby z niepełnosprawnościami. Bilet kupimy na miejscu, albo online, szczegóły wkrótce.

 

Podaj dalej
Autor: ET