Piątek, 2 października 2020

Dorota Brauntsch, autorka “Domów bezdomnych” (Dowody na Istnienie), Joanna Gierak-Onoszko za “27 śmierci Toby’ego Obeda” (Dowody na Istnienie), Barbara Klicka, autorka “Zdroju” (W.A.B.), Dorota Kotas, autorka “Pustostanów” (Niebieska Studnia), Urszula Zajączkowska za “Patyki, badyle” – to debiutantki w dziedzinie prozy literackiej z 2019 roku, które zostały nominowane do tegorocznej Nagrody Conrada.

Gala wręczenia statuetki odbędzie się 25 października podczas Festiwalu Conrada, natomiast do 24 października głosy mogą oddawać internauci za pośrednictwem strony internetowej www.conradfestival.pl.

„W tym roku kapituła Nagrody Conrada miała łatwiejsze zadanie niż w latach ubiegłych, gdyż pojawiło się dużo świetnych debiutów w różnych rejestrach prozy, którą nagradzamy. Z tego też względu miała zarazem zadanie trudniejsze, gdyż poziom tych pierwszych książek autorskich był bardzo wysoki i wyrównany. Każda z wybranych przez nas autorek ma coś ważnego do powiedzenia i bardzo nas to cieszy. Młoda polska literatura ma się całkiem nieźle!” – uzasadnia wybór Michał Paweł Markowski, dyrektor artystyczny festiwalu i przewodniczący kapituły Nagrody Conrada.

Nominowane autorki wskazała kapituła w składzie: Michał Paweł Markowski (przewodniczący), Urszula Chwalba, Inga Iwasiów, Grzegorz Jankowicz, Krzysztof Koehler, Zofia Król, Michał Nogaś oraz Joanna Szulborska-Łukaszewicz (sekretarz).

Ostatecznego wyboru zwyciężczyni dokonają jurorzy praz czytelnicy za pośrednictwem strony internetowej.

Laureatka otrzyma 30 tys. zł, zostanie też nagrodzona miesięcznym pobytem rezydencjalnym w Krakowie oraz kampanią promocyjną zwycięskiej książki na łamach „Tygodnika Powszechnego”.

„Przyznawana od 2015 roku Nagroda Conrada wyróżnia się wśród polskich laurów literackich tym, że skierowana jest wyłącznie do debiutantów. Kreując nowe głosy w polskiej literaturze, zachęca wydawców do podejmowania ryzyka wydawniczego. Czytelnikom zaś zwraca uwagę na twórczość debiutantów, prezentując książki autorów o jeszcze nieugruntowanej pozycji na rynku wydawniczym. Tym bardziej cieszy, że otrzymaliśmy ponad 70 zgłoszeń do tegorocznej edycji nagrody!” – mówi Izabela Błaszczyk, dyrektor KBF.

Dotychczasowe laureatki Nagrody Conrada to: Liliana Hermetz za książkę “Alicyjka” (Nisza 2015), Żanna Słoniowska za książkę “Dom z witrażem” (Znak Literanova 2016), Anna Cieplak za książkę “Ma być czysto” (Krytyka Polityczna 2017), Weronika Gogola za książkę “Po trochu” (Książkowe Klimaty 2018) i Olga Hund za książkę “Psy ras drobnych” (Korporacja Ha!art 2019).

Nagroda Conrada jest częścią miejskiego programu wsparcia debiutów Krakowa Miasta Literatury UNESCO i stanowi wspólne przedsięwzięcie Miasta Krakowa, KBF, Instytutu Książki oraz Fundacji Tygodnika Powszechnego.

Podaj dalej
Autor: ET