Poniedziałek, 19 lutego 2024

Siedem książek powalczy o Nagrodę Literacką Prezydenta Miasta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego. Kapituła ogłosiła nominacje spośród ponad 70 propozycji, które zostały zgłoszone do 33. edycji nagrody. Wręczenie nagrody – w kategorii najlepsza książka roku i najlepszy ogólnopolski poetycki debiut roku – nastąpi 22 marca.

Do nagrody literackiej w kategorii najlepsza książka roku nominowano:

„Jezus umarł w Polsce”, Mikołaj Grynberg (Agora),
„Obóz zabaw”, Justyna Kulikowska ( Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu),
„Sejpak”, Elżbieta Michalska, Katarzyna Zdanowicz (Fundacja Sąsiedzi),
„Festiwal”, Jacek Świdziński (Kultura Gniewu).

W kategorii najlepszy ogólnopolski poetycki debiut roku nominowano:

„fuzja bordo”, Karolina Kapusta (Biuro Literackie),
„Zeszyt ćwiczeń”, Joanna Łępicka (Biuro Literackie),
„Potrzebne źródła”, Mateusz Szymczyk (SPP).

Nagroda Literacka Prezydenta Miasta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego, przyznawana jest corocznie za dokonania w dziedzinie literatury żyjącym twórcom, w dwóch kategoriach:

  • za najlepszą książkę roku, spośród wszystkich gatunków literackich, twórcom, którzy są związani ze środowiskiem literackim Białegostoku i regionu lub też się tu urodzili czy zamieszkują albo których twórczość wykazuje związki z miastem i regionem, oraz twórcom, których książki wydano w Białymstoku. Z udziału wyłączone są antologie, opracowania, publikacje naukowe oraz albumowe;
  • za najlepszy ogólnopolski poetycki debiut roku, rozumiany jako pierwszy wydany tom danego autora.

Nagroda Literacka przyznawana jest za książki wydane pomiędzy 1 stycznia a 31 grudnia roku kalendarzowego poprzedzającego rok przyznania Nagrody Literackiej, także w formie elektronicznej (e-booka), w języku polskim. Nie uwzględnia się maszynopisów książek.

 

Podaj dalej
Autor: W
Źródło: Bialystok.pl