środa, 8 grudnia 2021

Łukasz Barys, Elżbieta Łapczyńska i Grzegorz Uzdański zostali nominowani w kategorii “Literatura” do 29. edycji Paszportów “Polityki”.

Laureatów nagrody poznamy 18 stycznia 2022 roku.

Łukasz Barys urodził się w 1997 roku w Pabianicach. I o tym mieście napisał debiutancką powieść „Kości, które nosisz w kieszeni” (Wydawnictwo Cyranka). Barys ma już na koncie debiut poetycki – książkę „Wysokie słońce” (2020 r.), za którą otrzymał nagrodę na festiwalu „Złoty Środek Poezji”. Był też laureatem m.in. Międzynarodowego Konkursu im. Siegfreda Lenza, konkursów Krajobrazy słowa oraz Inspirowani Tyrmandem. Pabianice portretuje od strony kości, przenikają się tu światy zmarłych i żywych. A każdy rozdział to osobna opowieść, w której biorą udział tutejsze motywy i postaci: Dora Diamant od Kafki, rzeka Pabianka, Tereska z filmu „Cześć Tereska”, domy pożydowskie, zmarli z cmentarza oraz sama bieda. I są to opowieści śmieszno-straszne, smutno-komiczne, zadziorne językowo.

Łukasz Barys
foto ⓒ POLITYKA / Leszek Zych

 

Elżbieta Łapczyńska – urodziła się w 1987 r., z wykształcenia jest filozofką, z zawodu copywriterką. Dotychczas była związana z teatrem i zajmowała się literaturą dziecięcą: pisała dramaty, reżyserowała, tworzyła komiksy i książki dla najmłodszych. Jest półfinalistką Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej i finalistką konkursu dla młodych reżyserów i reżyserek Papaya Young Directors. W swoim debiutanckim „Bestiariuszu nowohuckim”, który zdobył już Nagrodę Conrada, był nominowany do Literackiej Nagrody Gdynia, do Nike i do Nagrody Literackiej m.st. Warszawy, mierzy się na nowo z mitem Nowej Huty, w której sama mieszka. „Bestiariusz…” (Biuro Literackie) to proza, która przechodzi w poezję i wydobywa z projektu Huty cały jej surrealizm.

Elżbieta Łapczyńska
foto ⓒ POLITYKA / Leszek Zych

 

Grzegorz Uzdański – urodzony w 1979 roku, pisarz i poeta. Obronił doktorat z filozofii na Uniwersytecie Warszawskim, przez kilkanaście lat pracował w społecznym gimnazjum na Ochocie jako nauczyciel filozofii i etyki oraz wychowawca. Zadebiutował książką „Wakacje”, nominowaną do Nagrody Conrada opowieścią o wyprawie matki i córki na rodzinne Kujawy. Powieść „Zaraz będzie po wszystkim” poświęcił pensjonariuszom i pracownikom domu opieki. Na Facebooku założył stronę z pastiszami „Nowe wiersze sławnych poetów”, w wersji poszerzonej ukazały się one w wydaniu książkowym (2021 r.). Nominację do “Paszportów Polityki” przyniósł mu „Wypiór” (Wydawnictwo Filtry) – rymowana powieść, a właściwie poemat dygresyjny, napisany częściowo trzynastozgłoskowcem – o Adamie Mickiewiczu, wampirze, który pomieszkuje w szafie u pary warszawskich trzydziestolatków z placu Zbawiciela.

Grzegorz Uzdański
foto ⓒ POLITYKA / Leszek Zych

 

Nominowali: Anna Kałuża – Uniwersytet Śląski, Eliza Kącka – Uniwersytet Warszawski, Piotr Kofta – krytyk literacki, Zofia Król – Dwutygodnik.com, Juliusz Kurkiewicz – „Gazeta Wyborcza”, „Książki. Magazyn do czytania”, Maciej Libich – Magazyn „Wizje”, Uniwersytet Warszawski, Paulina Małochleb – Uniwersytet Jagielloński, blog Książki na ostro, Anna Marchewka – literaturoznawczyni i krytyczka, Michał Nogaś – „Gazeta Wyborcza”, Radio Książki, Wojciech Szot – blog Zdaniem Szota.

Ponadto zgłoszeni zostali: Kasper Bajon, Joanna Bednarek, Małgorzata Boryczka, Olga Gitkiewicz, Agata Listoś-Kostrzewa, Jarosław Maślanek, Joanna Ostrowska, Mateusz Pakuła, Bartosz Sadulski, Jarek Westermark, Ilona Witkowska, Barbara Woźniak, Aga Zano, Filip Zawada, Łukasz Zawada.

Kapituła Paszportów “Polityki” od 2002 roku przyznaje tytuł Kreatora Kultury. Otrzymuje go osoba lub instytucja, których aktywność w sferze kultury, organizacji i promocji wyrasta znacząco ponad przeciętność.

Podaj dalej
Autor: ET