środa, 6 grudnia 2023
Grzegorz Bogdał, Agnieszka Pajączkowska, Jacek Świdziński

Ogłoszono nominacje do 31. edycji Paszportów “Polityki”, jednych z najważniejszych i najbardziej prestiżowych nagród w świecie kultury w Polsce, przyznawanych przez tygodnik “Polityka”.

Paszporty “Polityki” zostaną przyznane w siedmiu kategoriach: film, teatr, książka (poprzednia nazwa: literatura), sztuki wizualne, muzyka poważna, muzyka popularna oraz kultura cyfrowa. Tradycyjnie wręczona zostanie również nagroda specjalna Kreatora Kultury, której partnerem jest Stowarzyszenie Autorów ZAiKS.

Po raz pierwszy zostanie przyznany Paszport Czytelników “Polityki”. To czytelnicy wybiorą laureatkę lub laureata spośród wszystkich 21 nominacji, a głosować można już od dziś za pomocą formularza dostępnego subskrybentom (polityka.pl/paszporty).

Laureatów poznamy 16 stycznia 2024 roku.

Nominowani w kategorii literatura: Grzegorz Bogdał, Agnieszka Pajączkowska, Jacek Świdziński.

Grzegorz Bogdał

Grzegorz Bogdał

 

 

 

 

 

Urodził się w 1984 r., mieszka w Krakowie, jest pisarzem i scenarzystą, a na co dzień zajmuje się redakcją i korektą tekstów. Jego zbiór opowiadań „Floryda” (nominowany do Nagrody Literackiej Gdynia, Nagrody im. Witolda Gombrowicza i Nagrody Conrada) składał się pięciu monologów, m.in. człowieka, który zarabiał jako sobowtór Freddiego Mercury’ego, starej kobiety mówiącej do ptaka, prostytutki czy właściciela kamienicy, niemowy, który odzyskał mowę. Nowa książka „Idzie tu wielki chłopak” (Czarne) jest inaczej skonstruowana, a jej bohaterowie są mniej spektakularni – łączy ich to, że muszą zmierzyć się rzeczywistością, która ich nie oszczędza. Wszyscy są tak samo bezradni, łączy ich niepewność istnienia, bliskość śmierci. Bogdał umiejętnie wytrąca czytelnika z równowagi i zaskakuje. Jego siła literacka polega też na umiejętnym operowaniu napięciem, które sprawia, że dostajemy opowieści przygodowe, pełne zwrotów akcji i czarnego humoru.

Agnieszka Pajączkowska

Agnieszka Pajączkowska

Kulturoznawczyni, badaczka historii codziennych praktyk fotograficznych, twórczyni projektów interdyscyplinarnych, fotograficznych i kulturalnych, urodzona w 1986 roku. Wyprowadziła się z Warszawy i mieszka w Wolimierzu na Pogórzu Izerskim. W 2019 roku ukazała się jej książka „Wędrowny Zakład Fotograficzny”, która wyrosła z projektu robienia zdjęć napotkanym ludziom w zamian za opowieść. W tym samym 2019 roku wspólnie z Aleksandrą Zbroją wydała książkę „A co wyście myślały? Spotkania z kobietami z mazowieckich wsi”. Jest też autorką wystawy „Co widzisz? Patrzenie na archiwalne fotografie w Gdyni” w Muzeum Miasta Gdyni. „Nieprzezroczyste. Historie chłopskiej fotografii” (Czarne) to książka eseistyczna, w której literatura i namysł nad fotografią chłopską łączy się z analizą socjologiczną. Pajączkowska opowiada o Polsce XX w., pokazuje splot prywatnego i politycznego. Ta podróż śladem zdjęć zmusza nas do zadawania sobie pytań, co właściwie widzimy i otwiera nowe przestrzenie do interpretacji.

Jacek Świdziński

Jacek Świdziński

Rysownik i scenarzysta, kulturoznawca, członek niezależnej grupy komiksowej Maszin. Urodził się w 1988 roku. Debiutował w 2008 roku komiksem „Paproszki, czyli małe piszczące ludziki”. Pięć lat później ukazał się kolejny, „A niech cię, Tesla!”, od którego rozpoczęła się współpraca Świdzińskiego z wydawnictwem Kultura Gniewu. Minimalistyczna kreska jest jego znakiem rozpoznawczym. Siłą jego komiksów jest sposób prowadzenia narracji. W swojej twórczości Świdziński opowiada o Polsce i Polakach – taka jest „Wielka ucieczka z ogródków działkowych” (2015 roku) i „Powstanie – film narodowy” (2017 roku, nagroda Polskiego Stowarzyszenia Komiksowego), zainspirowane klasyką naszej groteski: Mrożkiem, Bareją czy Piwowskim. Najnowszy  komiks „Festiwal” (Kultura Gniewu) opowiada o słynnym Festiwalu Młodzieży w 1955 roku i oparty jest na wielu źródłach dokumentalnych. Świdziński pokazuje, jak projekt propagandowy wymyka się spod kontroli i staje się momentem otwarcia nowej epoki. Pokazuje relacje międzyludzkie, a także polskie traumy i lęki tamtej epoki.

Ponadto zgłoszeni zostali: Justyna Bargielska, Wiktoria Bieżuńska, Kalina Błażejowska, Mateusz Górniak, Kaja Gucio, Justyna Hankus, Aleksandra Herzyk, Stanisław Kalina Jaglarz, Barbara Klicka, Michał Książek, Joanna Kuciel-Frydryszak, Małgorzata Lebda, Emila Padoł, Patryk Pufelski, Zbigniew Rokita, Ishbel Szatrawska, Piotr Tarczyński, Aleksandra Tarnowska, Aleksandra Wojtaszek.

Podaj dalej
Autor: et, foto ⓒ POLITYKA / Leszek Zych