Czwartek, 11 maja 2023
Wirtualna rzeczywistość na lekcjach chemii

Wychodząc naprzeciw wyzwaniom, z jakimi mierzą się szkoły w dobie cyfrowej transformacji, wydawnictwo  Nowa Era i edutech VULCAN, przy wsparciu firm Samsung oraz HTC stworzyły Wirtualne Laboratorium Empiriusz, które umożliwia przeprowadzanie aktywnych doświadczeń edukacyjnych w cyfrowym środowisku.

Wszystkie doświadczenia i zagadnienia są zgodne z podstawą programową. Z technologii korzysta obecnie niemal 1000 szkół w Polsce, umożliwiając uczniom interaktywne lekcje geometrii przestrzennej i chemii.

Empiriusz to innowacyjny projekt, stworzony we współpracy wydawnictwa edukacyjnego Nowa Era oraz edutech VULCAN. To mobilne laboratorium chemiczne oraz przestrzeń edukacyjna, która umożliwia naukę geometrii w wirtualnej rzeczywistości. Empiriusz składa się z dwóch modułów tematycznych: wirtualnego laboratorium chemicznego do przeprowadzania doświadczeń dla uczniów szkół podstawowych i średnich oraz modułu do nauki o bryłach dla uczniów szkół podstawowych.

Na lekcjach chemii uczeń dzięki goglom VR porusza się po realistycznie odwzorowanym laboratorium i zgodnie z poleceniami przeprowadza wybrane doświadczenie: sięga po probówki i odczynniki, których wygląd sugestywnie odwzorowuje te używane w prawdziwym laboratorium chemicznym. Obserwuje reakcje, wyciąga z nich wnioski. Jednocześnie pozostali uczniowie oglądają przebieg doświadczenia na ekranie lub tablicy interaktywnej. Wirtualne laboratorium chemiczne Empiriusz pozwala na przeprowadzenie 26 doświadczeń zalecanych w podstawie programowej do realizacji w klasach 7 i 8 oraz 56 do realizacji w szkole ponadpodstawowej.

Na lekcjach matematyki uczeń po założeniu gogli widzi trójwymiarowe modele ostrosłupów, graniastosłupów i brył obrotowych. Przy użyciu kontrolerów może je przybliżać, obracać, rozkładać na siatki, a także samodzielnie tworzyć modele brył. Dzięki temu rozwija wyobraźnię przestrzenną oraz lepiej rozumie prawa geometrii i obliczenia.

Wkrótce firma wprowadzi trzeci moduł tematyczny rozwiązania przeznaczony do wykorzystania na lekcjach biologii. Dzięki temu uczeń będzie mieć możliwość poznania układów narządów człowieka z różnej perspektywy. Będzie mógł wejść do wybranych organów, np. serca, żołądka, mózgu, i obejrzeć od środka ich budowę czy obserwować przebieg procesów fizjologicznych. Wirtualny atlas anatomiczny Empiriusz przedstawi budowę układów narządów ludzkich: krwionośnego, nerwowego, oddechowego, pokarmowego i moczowego. Będzie prezentować trójwymiarowe animacje procesów, które zachodzą wewnątrz narządów, a także będzie zawierać interaktywne ćwiczenia, które pomagają utrwalać wiedzę.

W skład Wirtualnego Laboratorium Empiriusz wchodzą takie elementy, jak:

  • mobilne, samodzielne urządzenie;
  • aplikacja z doświadczeniami w technologii VR;
  • profesjonalne gogle VR wraz z kontrolerami;
  • wbudowany komputer o wysokich parametrach;
  • ekran dotykowy do obsługi urządzenia;
  • karty pracy do każdego doświadczenia chemicznego;
  • przykładowe scenariusze lekcji lub pomysły na lekcje.

Szkoły podstawowe mogą nabyć Wirtualne Laboratorium Empiriusz w ramach programu Laboratoria Przyszłości. Zakupu można dokonać w ramach wyposażenia dodatkowego w kategorii robotyka. Co ważne, jest to zakup nie wymagający wkładu własnego. Szkoły ponadpodstawowe mogą nabyć Empiriusza w ramach programu Aktywna Tablica.

 

Podaj dalej
Autor: ET
Źródło: itreseller.com.pl