Poniedziałek, 6 kwietnia 2020
W Nadarzynie i w Poznaniu

Jak już informowaliśmy, kompleks targowy w podwarszawskim Nadarzynie może przyjąć chorych. Tomasz Szypuła, prezes zarządu PTAK Warsaw Expo, przekazał 24 marca: „ Jesteśmy gotowi, w przypadku nasilającej się pandemii koronawirusa, przekazać do dyspozycji władz w sposób całkowicie niekomercyjny obiekt PTAK Warsaw Expo znajdujący się w Nadarzynie na utworzenie szpitala polowego, tak jak zrobiono to we Włoszech, Hiszpanii czy Stanach Zjednoczonych. Na szpitale polowe dostosowano największe obiekty Expo w Mediolanie, Madrycie i Nowym Jorku. Posiadamy 6 hal o łącznej powierzchni prawie 150 tys. m2, na terenie których zmieści się tysiące łóżek dla osób wymagających hospitalizacji. Wszyscy nasi pracownicy działu technicznego mogą od zaraz włączyć się w przygotowania do adaptacji przestrzeni pod szpital. Tak więc oferujemy polskim władzom nasze obiekty, zaplecze techniczne i częściowe wyposażenie. Propozycja Zarządu PTAK jest całkowicie niekomercyjna i jeśli zaistnieje taka potrzeba ze strony władz, oddamy obiekty do dyspozycji nieodpłatnie”.

Również wielkie tereny Międzynarodowych Targów Poznańskich mogą być wykorzystane w trakcie pandemii. Jak poinformowano 2 kwietnia w poznańskiej edycji portalu Gazeta.pl, Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania, stwierdził, że szpital na MTP mógłby pomieścić 500 łóżek. „Jego zdaniem już teraz trzeba przygotować takie miejsce, nawet jeśli miasto ostatecznie z niego nie skorzysta”, czytamy na portalu. Prezydent Poznania czeka na decyzję wojewody wielkopolskiego Łukasz Mikołajczyka w tej sprawie.

Portal informuje, że w Poznaniu jest teraz jeden szpital, który– zgodnie z decyzją Ministerstwa Zdrowia – kompleksowo zajmuje się koronawirusem – to szpital miejski im. Strusia przy ul. Szwajcarskiej. Tam przewożeni są pacjenci z podejrzeniem zakażenia koronawirusem oraz już zakażeni. Wszystkie oddziały szpitala zmieniły się w zakaźne i obserwacyjne.

Grupa MTP już pomaga szpitalowi przy ul. Szwajcarskiej. 26 marca zespół Idea Expo, marki należącej do Grupy MTP, zamontowała przy szpitalu 500 metrów barierek ochronnych. Jak poinformowała „Gazeta Wyborcza”, „ogrodzenie stało się teraz częścią strefy zamkniętej szpitala specjalistycznego. Placówki, która decyzją ministra zdrowia należy do sieci 19 ośrodków leczących pacjentów z koronawirusem w naszym kraju. Poznański szpital jest jednym z pierwszych, który wprowadził tak zaawansowane środki bezpieczeństwa. Czytamy też, że wcześniej pracownicy Wydziału Serwisu Targowych Usług Technicznych Grupy MTP pomogli szpitalowi w transporcie kombinezonów i maseczek dla lekarzy z Agencji Rezerw Materiałowych w Lublińcu.

Potencjał Grupy MTP wykorzystano w trakcie pandemii jeszcze w inny sposób. 31 marca po raz pierwszy w historii sesja Rady Miasta Poznania odbyła się w Sala Ziemi Poznań Congress Center. Jak czytamy w informacji przekazanej przez Grupę MTP, o wyborze miejsca posiedzenia zadecydowały przede wszystkim względy bezpieczeństwa. Sala Ziemi ze względu na możliwości technologiczne oraz rozmiar okazała odpowiednią lokalizacją do przeprowadzenia sesji Rady Miasta. Radni mogli bowiem przebywać w jednym miejscu z zachowaniem bezpiecznej odległości. Obrady, w trakcie których dyskutowano między innymi na temat przesunięcie terminu wejścia w życie podwyżek w strefie płatnego parkowania oraz ustalenia granic obwodów szkół podstawowych, były transmitowane na żywo.

 

 

Podaj dalej
Autor: (fran)