Wtorek, 7 czerwca 2022
"Festung Krakau"

Kraków w twierdzy czy twierdza w Krakowie? Już 22 czerwca ukaże się nowa książka wybitnego historyka.

Z fortu Kościuszko nadaje popularna rozgłośnia radiowa, w forcie Kleparz publiczność bawi się na koncertach, w Skale mieści się obserwatorium astronomiczne, a w forcie Krzesławice – dom kultury. Jednak większość z około stu obiektów składających się na dawną Twierdzę Kraków budzi przede wszystkim zainteresowanie miłośników historii wojskowości, a szkoda, bo jest to fenomen na skalę europejską.

Twierdza powstała w drugiej połowie XIX wieku na rozkaz cesarza Franciszka Józefa.

W swojej najnowszej książce Andrzej Chwalba pasjonująco opisuje otoczony wieńcem habsburskich murów Kraków na tle innych europejskich miast warownych (Antwerpii, Breslau czy Wilna), podkreślając jednocześnie jego wyjątkowy charakter – ze względu na bogate kulturowe i historyczne dziedzictwo dawnej stolicy.

● Czy faktycznie miasto pozostawało w cieniu twierdzy, czy było wręcz przeciwnie?
● Czy możliwe było bezkonfliktowe wpasowanie jej militarnego charakteru – z dobrodziejstwem inwentarza: znaczną liczbą żołnierzy i ich obyczajami, rozrywkami wyższych i niższych lotów – w krakowską tkankę kulturową?
● Czy krakowianie potrafili odkryć korzyści z symbiozy z twierdzą, czy też stale była drzazgą w ich oku?

Z obowiązku należy wyjaśnić podtytuł: Kraków w cieniu twierdzy. Słowo „cień” nie jest tu jednoznaczne. Z jednej strony zacienienie to ochrona i gwarancja bezpieczeństwa, a z drugiej — dominacja. W naszej opowieści przyjrzymy się jednemu i drugiemu. (fragment wstępu)

Andrzej Chwalba
Festung Krakau
Kraków w cieniu twierdzy

 

Podaj dalej
Źródło: Wydawnictwo Literackie