Czwartek, 14 maja 2020
Klimatyczne miejsce na Pocztowej 19

Monika Szymanik, autorka książki “Kamienica w lesie. Instagramowe wędrówki szczecinianki”, otworzyła 11 maja księgarnię. Placówka mieści się w lokalu wynajętym od miasta przy ul. Pocztowej 19 w Szczecinie, w kamienicy z 1904 roku. W przyszłości będzie tam również kawiarnia, miejsce spotkań i wystaw. Księgarnia czynna jest w poniedziałki, środy i piątki od 14 do 20 (z zachowaniem wszystkich procedur bezpieczeństwa epidemicznego).

Wnętrze, w którym mieści się księgarnia, było mocno zaniedbane i potrzebowało gruntownej modernizacji. “Zakochałam się w tym stareńkim miejscu od pierwszego wejrzenia ze względu na secesyjne drzwi, oryginalną podłogę i niewielką część okładziny ściennej. Podczas pierwszych oględzin okazało się, że okładziny ściennej jest o wiele więcej, schowanej pod wieloma warstwami farby i tynku” – mówi Monika Szymanik.

Na otwarcie księgarni przeznaczyła dochód ze sprzedaży swojego albumu. “Niestety musiałam odwołać ze względu na epidemię wszystkie moje spotkania autorskie. Dokładnie w momencie, kiedy z drukarni odebrałam dodruk książki i jej wydanie niemieckie, których sprzedaż miała sfinansować dalszy remont. Początkowy etap remontu opłaciłam z pierwszego wydania książki, która sprzedała się w rekordowym tempie podczas wielu spotkań autorskich. Mimo sprzedaży online, ilość sprzedanych książek jest mocno zredukowana” – tłumaczy Monika Szymanik.

Dlatego, na realizację dalszych planów – dokończenie renowacji sklepiku i wyposażenie części kawiarniano-wystawienniczej –  zbiera fundusze na portalu crowdfundingowym Zrzutka.pl.

Otwarcie części kawiarnianej i wystawienniczej przy Pocztowej 19 planowane jest 5 lipca, czyli w 75. urodziny polskiego Szczecina.

“Chciałabym, aby była to nasza szczecińska przestrzeń, nie tylko z moją książką ale i innych autorów, którzy sami wydali swoje publikacje lub innych zapomnianych jak ta przestrzeń na Pocztowej 19. Chciałabym Wam tu pokazać zdjęcia Szczecina, wspierać lokalną tożsamość, zapraszać mieszkańców do rozmów o naszym mieście. A w piwnicy chciałabym stworzyć magazyn wystawienniczy z XIX wiecznym maglem uratowanym cudem w ostatniej chwili przez stowarzyszenie Denkmal Pomorze i wieloma przedwojennymi przedmiotami, które od Was otrzymałam: klamkami, szyldami, przedmiotami codziennego użytku. To wszystko składa się na opowieść o naszym mieście” – podkreśla Monika Szymanik.

Podaj dalej
Autor: ET