środa, 27 maja 2020
Biblioteki mogą się zgłaszać do 20 czerwca

Instytut Książki rozpoczął przyjmowanie zgłoszeń bibliotek do kolejnej edycji projektu „Mała książka – wielki człowiek”, kierowanego do dzieci w wieku przedszkolnym oraz ich rodziców.

Wszystkie biblioteki publiczne  zainteresowane wzięciem udziału w projekcie (także te, które brały udział w poprzedniej edycji) proszone są o wypełnienie (do  20 czerwca 2020 r.) formularza zgłoszeniowego.

Udział w projekcie jest całkowicie bezpłatny zarówno dla bibliotek, jak również dzieci odbierających wyprawki. Do projektu mogą zgłaszać się tylko biblioteki główne,  które w formularzu uwzględniają liczbę filii, do których będą chciały przekazać Wyprawki Czytelnicze. Biblioteki do projektu nie mogą zgłosić czytelnicy. Regulamin projektu można pobrać tutaj.

Każde dziecko w wieku przedszkolnym,  które odwiedzi bibliotekę biorącą udział w projekcie, otrzyma w prezencie Wyprawkę Czytelniczą, a w niej: książkę „Pierwsze czytanki dla…” dostosowaną pod względem formy i treści do potrzeb przedszkolaka oraz Kartę Małego Czytelnika. Za każdą wizytę w bibliotece, zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego, Mały Czytelnik otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania. W Wyprawce znajdą coś dla siebie także rodzice – przygotowana dla nich broszura informacyjna przypomni o korzyściach wynikających z czytania dzieciom oraz podpowie, skąd czerpać nowe inspiracje czytelnicze. Dzięki akcji dziecko pozna ważne miejsce na czytelniczej mapie dzieciństwa (bibliotekę) i zostanie pełnoprawnym uczestnikiem życia kulturalnego. Projekt realizowany jest w ramach ogólnopolskiej kampanii promującej czytanie generacyjne „Mała książka – wielki człowiek”. Do tej pory dzięki akcji Wyprawki Czytelnicze odebrało bliso 300 tys. przedszkolaków!

Wśród korzyści z udziału w projekcie Instytut Książki wymienia:

  • wzrost liczby wiernych czytelników w wieku przedszkolnym, którzy po rozpoczęciu przygody z książką wyrabiają nawyk korzystania z biblioteki
  • zwiększenie liczby czytelników – nie tylko dzieci biorących udział w projekcie, ale także ich rodziców, którzy nierzadko odwiedzają bibliotekę po raz pierwszy od wielu lat.
  • Dzięki rozdawaniu Wyprawek Czytelniczych, a następnie uroczystemu wręczaniu dyplomów Małym Czytelnikom Bibliotekarze nawiążą bliższe relacje z czytelnikami i będą mogli razem z nimi świętować kolejne czytelnicze sukcesy.

Więcej informacji: http://wielki-czlowiek.pl/rozpoczynamy-przyjmowanie-zgloszen-bibliotek-do-kolejnej-edycji-projektu-mala-ksiazka-wielki-czlowiek/

 

Podaj dalej
Autor: ET