Czwartek, 9 stycznia 2025

Wydawnictwo Marginesy poinformowało, że 26 lutego ukaże się powieść Szczepana Twardocha „Null”.

Książka dostępna będzie w oprawie miękkiej ze skrzydełkami i w oprawie twardej (wyłącznie w Empiku).

Wydawca o książce:

Dzisiejsza wojna nie ma w sobie nic z romantyzmu, o ile którakolwiek tak naprawdę miała. Jest błoto, ziąb, ostrzał, blindaże, dziury w ziemi, bomby zrzucane z dronów. Jest null, pierwsza linia frontu. I czekanie, ciągłe czekanie: na atak, na wsparcie, na koniec.

Koń zostawia za sobą wszystko i rusza na wojnę. Zaciąga się do Legionu Międzynarodowego, żeby walczyć w nie swojej sprawie, w nie swoim kraju i o nie swoją niepodległość. Nie ma jednak wyboru – tak każe mu przyzwoitość i splot wielu okoliczności, o których nie ma ochoty nikomu opowiadać. Sam czuje się kundlem. Dziadek ze strony ojca walczył w UPA, babcia była Niemką, ale w domu się o tym milczało. Na tej wojnie poznaje żołnierzy i ochotników. Awanturników, legendy i tchórzy. Tych, którzy byli torturowani, i tych, którzy torturują. Poznaje też Zuję, która wyzwala w nim coś, czego poczuć już się nie spodziewał.

Szczepan Twardoch napisał wstrząsającą powieść o człowieczeństwie, o życiu i wolności, śmierci i odwadze. O tym, o co warto walczyć i czy warto w ogóle, wiedząc, co wojna robi z ludźmi – cywilami i żołnierzami.
Braterstwo broni, lojalność, przemoc wojenna, mrok i światło w ludziach.

Tytuł: Null
Autor: Szczepan Twardoch
Premiera: 26 lutego
Oprawa: twarda w Empik/ miękka ze skrzydełkami
Format: 145 x 205 mm
Cena: 59,90 zł/ 54,90 zł

Szczepan Twardoch (ur. 1979) – autor kilkunastu powieści i zbiorów opowiadań, m.in.: „Morfina” (2012), „Drach“ (2014), „Król” (2016), „Królestwo” (2018), „Pokora” (2020), „Chołod” (2022), „Powiedzmy, że Piontek” (2024), a także monodramu „Byk” (2022) i innych dramatów, librett operowych i scenariuszy. Jego książki sprzedały się w ponadmilionowym nakładzie. Uhonorowany wieloma nagrodami, w tym Paszportem „Polityki”, Nagrodą im. Kościelskich, EBRD – nagrodą Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju, Brücke Berlin Preis, Śląskim Wawrzynem Literackim, trzykrotnie Nagrodą Kulturalną Onetu O!Lśnienia, Nagrodą Czytelników Nike, Nagrodą im. K. Kutza, Nagrodą Planety Lema. Prawa do jego powieści zostały sprzedane do kilkunastu krajów. Na podstawie „Króla” powstał serial dla Canal+ oraz dwie inscenizacje teatralne, „Morfina”, „Drach“ i „Pokora” również trafiły na scenę.

Od końca 2022 roku zaangażowany w pomoc dla Zbrojnych Sił Ukrainy, zebrał dotąd w publicznych zbiórkach prawie dwa miliony złotych i osobiście dostarcza zakupione drony, samochody i osprzęt wojskowy na front. Za działalność na rzecz ukraińskiego wojska w 2024 roku wyróżniony nagrodą Stand with Ukraine. Mieszka w Pilchowicach na Górnym Śląsku.

Podaj dalej
Źródło: Marginesy