Poniedziałek, 2 grudnia 2019
Od 26 lat na rynku wydawniczym

29 listopada odbyła się uroczystość otwarcia nowej siedziby Grupy Wydawniczej Harmonia w Gdańsku.

Zakupiony rok wcześniej budynek biurowy – w kształcie okrętu – przy ul. Kartuskiej 426 został poddany całkowitej przebudowie i termomodernizacji. Zastosowano w nim nowoczesne pompy ciepła, które zużywają mniej prądu i nie emitują szkodliwych substancji do atmosfery. Budynek położony jest przy nowo wybudowanym węźle drogowym, łączącym trasę WZ z obwodnicą. W nowej siedzibie znajduje się m.in. nowocześnie wyposażona sala konferencyjna, w której organizowane są szkolenia.

Uroczystego przecięcia wstęgi dokonał Józef Częścik, założyciel i właściciel Grupy Wydawniczej Harmonia wraz z synem Wiktorem, z którym prowadzi firmę. W świętowaniu uczestniczyli pracownicy, byli pracownicy, autorzy, kontrahenci, drukarze, dziennikarze oraz rodzina.

– Gdyby 30 lat temu ktoś mi powiedział, że będę przedsiębiorcą, że będę prowadził średniej wielkości wydawnictwo, to nie uwierzyłbym mu – mówił Józef Częścik. – Od 17. roku życia wiedziałem, że moje życie będzie związane z piórem i książką. Ale los lubi płatać figle – i  owszem, może życie jest związane z książką, ale, choć planowałem być autorem, znalazłem się po drugiej stronie – jako wydawca. Czego oczywiście nie żałuję.

Jak wspominał, pierwszą książką Harmonii była „Gramatyka, co z głowy nie umyka”, którą napisał wspólnie z żoną Anną. Sprzedaż publikacji sięgnęła już ponad 168 tys. egz. – Wydałem ją własnym sumptem. Za pierwsze zarobione pieniądze ze sprzedaży mogliśmy wynająć biuro, uruchomić dział handlowy – opowiadał właściciel wydawnictwa. – Potem pojawili się redaktorzy. W roku 2000 zaczęliśmy publikować pierwsze książki autorstwa Małgorzaty Barańskiej, Ewy Jakackiej i prof. Marty Bogdanowicz. Od tego zaczął się nowy etap w Harmonii – wydawanie książek edukacyjnych i terapeutycznych. W 2005 roku przeprowadziliśmy się do własnej siedziby przy ul. Szczodrej w Gdańsku. Po kilku latach potrzebowaliśmy większego biura, znów się przenieśliśmy – tym razem na Morenową. Firma rozrosła się do tego stopnia, że potrzebny był nowy, większy budynek. I tak trafiliśmy na Kartuską – tłumaczył Józef Częścik.

I na koniec dodał: – Jestem szczęśliwy, że los mnie powiązał z ciekawymi i mądrymi osobami. Mamy jedno życie i chciałbym przejść przez to życie godnie, szlachetnie i z ludźmi, którzy mnie otaczają. Przed nami wiele wyzwań, mamy kilka ciekawych projektów.

Jednym z nich jest budowa kolejnego magazynu Harmonii, a właściwie Centralnego Magazynu Dystrybucji Grupy Wydawniczej Harmonia. Projekt zakłada powstanie nowoczesnego kompleksu magazynów na obszarze kilku tysięcy metrów kwadratowych. Zostanie zbudowany duży kompleks magazynowy, a dotychczasowe magazyny będą połączone ekonomicznym ciągiem komunikacyjnym.

 

O swojej współpracy z wydawnictwem mówiła prof. Marta Bogdanowicz, psycholog kliniczny dziecięcy, wieloletnia wiceprzewodnicząca European Dyslexia Association, założycielka Polskiego Towarzystwa Dysleksji, wieloletnia dyrektor Instytutu Psychologii Uniwersytetu Gdańskiego: – Od dwudziestu lat harmonijnie współpracuję z Harmonią. To jest już któraś z rzędu placówka i w każdej z nich panuje dobra, rodzinna atmosfera. Ten fantastyczny klimat jest tym, co pobudza nas, autorów do bycia z wami, do pisania, do myślenia o przyszłości, o tym, co jeszcze możemy razem robić. Dobrze się z wami czuję, czuję się jak w rodzinie.

Dziś „harmonijną rodzinę” tworzy 26 osób. W skład Grupy Wydawniczej Harmonia wchodzą: edukacyjne Wydawnictwo Harmonia, publikująca książki naukowe Harmonia Universalis, a także ogólnotematyczne Wydawnictwo Józef Częścik.

W ofercie dostępne są publikacje z takich dziedzin jak: nauczanie przedszkolne i wczesnoszkolne, terapia pedagogiczna, logopedia, dysleksja, wspomaganie rozwoju dziecka zarówno pełnosprawnego, jak i niepełnosprawnego, pedagogika. W bieżącej ofercie dostępnych jest ponad 2500 publikacji tłumaczonych i polskich. Asortyment książek drukowanych uzupełniają wersje audio klasycznych polskich baśni dla najmłodszych oraz kilkadziesiąt kart pracy z różnych kategorii tematycznych.

Wydawnictwo Harmonia zostało założone w Gdańsku 16 czerwca 1993 roku przez Józefa Częścika, który do dziś pozostaje jej właścicielem, a od 2018 prowadzi firmę ze swoim synem Wiktorem.

Po 25 latach Grupa Wydawnicza Harmonia z sukcesem działa na rynku publikacji edukacyjnych i terapeutycznych. Posiada doskonale przygotowaną pod względem językowym i merytorycznym redakcję oraz wykwalifikowany zespół składaczy i grafików. Harmonia uczestniczy w licznych targach i konferencjach tematycznych.

Harmonia jest liderem na polskim rynku w zakresie wydawania publikacji dotyczących logopedii, dysleksji, szeroko pojętej terapii i edukacji wczesnodziecięcej.

Autor: Ewa Tenderenda-Ożóg