Czwartek, 30 marca 2023
Wykorzystanie materiałów Sylva na bazie drewna

W Helsinkach trwa budowa nowej siedziby koncernu Stora Enso – Katajanokan Laituri. Jak przekazała Poligraficzna Agencja Informacyjna, zaplanowany do oddania latem 2024 roku budynek będzie wykonany m.in. z drewnianych elementów konstrukcyjnych Sylva, wytwarzanych przez tę firmę. Stora Enso podkreśla, że jej nowa siedziba będzie obiektem przełomowym w kontekście zrównoważonego, przyjaznego dla klimatu budownictwa.

Katajanokan Laituri, położona nad brzegiem jeziora Karajanokka w Helsinkach, poza przestrzenią biurowo-administracyjną Stora Enso, będzie też mieścić dwa hotele – Solo Sokos i Pier 4 oraz ogólnodostępne przestrzenie, przeznaczone dla mieszkańców miasta, obejmujące m.in. kawiarnię, restaurację oraz sale konferencyjne. Budowa nowej siedziby trwa od roku. Jak podaje firma, po zakończeniu prac rozbiórkowych i wykopów, projekt wszedł w kolejny etap – obecnie dostarczane są tu i montowane pierwsze elementy konstrukcyjne Sylva.

– Nasza nowa siedziba to krok milowy w dziedzinie nowoczesnego zastosowania drewna w budynku biurowym cechującym się niskim śladem węglowym. Jesteśmy przekonani, że tym samym przekraczamy dotychczasowe granice w branży budowlanej i pokazujemy, co można osiągnąć wykorzystując drewno jako przyjazny dla środowiska naturalnego budulec. Budynek został zaprojektowany by przetrwać co najmniej 100 lat. Jesteśmy niezwykle podekscytowani faktem, że już latem 2024 roku przeniesiemy się do tych nowoczesnych przestrzeni biurowych – stwierdził Seppo Parvi, dyrektor finansowy i Country Manager Finland w koncernie.

Zleceniodawcą i właścicielem Katajanokan Laituri jest fińskie towarzystwo ubezpieczeń emerytalnych Varma, zaś konsultantem w zakresie zarządzania projektowego – firma Haahtela. Budynek został zaprojektowany przez pracownię Anttinen Oiva Arkkitehdit Oy. Dostawcą konstrukcji nośnych do Katajanokan Laituri jest Puurakentajat Rakennus Oy – firma specjalizująca się w konstrukcjach na bazie drewna.

Podaj dalej
Autor: (fran), Stora Enso
Źródło: Poligraficzna Agencja Informacyjna