Wtorek, 5 października 2021
Premiera "Finalistki" 13 października

Hanna M. to pisarka w tak zwanym dojrzałym wieku, aktywistka-pesymistka, która niejedno w życiu przeszła. Ma za sobą trudną młodość, nieudane związki, rodzinne rewolucje. Teraz los wystawia jej rachunki za podjęte decyzje, ale też daje nowe nadzieje na starą miłość. Tymczasem z offu słychać tykanie zegara, biologicznego.

Żeby się ratować, Hanka rzuca się w wir opowieści. Bo życie nie daje się zrozumieć, jeśli się go nie opowie. Im bliżej końca, tym jest to ważniejsze; kto by chciał rozstawać się ze sobą, niczego o sobie nie wiedząc! Hanka musi zatem wymyślić siebie na nowo i stanąć do finału życia. W drugiej jego połowie próbuje zagadać przemijanie, odwlec napisy końcowe, przechytrzyć śmierć czyhającą za rogiem następnej kartki.

Jej intymny dziennik to notatki maratończyka. Ale przecież nie o dotarcie do mety tu chodzi, lecz o to, by wciąż być w trasie, nawet jeśli pełna jest meandrów i ostrych wiraży.

Najnowsza – wyczekiwana od lat! – powieść Anny Janko to wielki powrót Hanki – ukochanej przez czytelników bohaterki “Dziewczyny z zapałkami” i “Pasji według św. Hanki”.

“Finalistka” to proza nietuzinkowa, wybitna, potrzebna.

To książka, do której powinno się wielokrotnie wracać.

Opowieść, która się nigdy nie zestarzeje.

To choroba, powtarzali ci akurat niezakochani. To choroba mówili ci, którzy w ogóle do namiętności nie mieli namiętności. A ja czułam tylko prawdę, czystą prawdę, najjaśniejszą, ratunkową, boską, jedyną. Ale teraz już nie. Wstydzę się tego dziś. Jestem trzeźwą kochanką, nazywam się Hanna, nie kocham od pięciu lat. Brawo, brawo, tak trzymaj. Opowiedz nam swoją historię.

Na okładce wykorzystano obraz Rafała Olbińskiego „Zniknięcie motywu wynikającego z dobrej intencji”. Za projekt okładki odpowiada Magda Kuc.

Anna Janko – poetka, pisarka, felietonistka. Autorka m.in. tomików wierszy, esejów biograficznych, książek dla dzieci, bestsellerowych powieści “Dziewczyna z zapałkami” i “Pasja według św. Hanki” oraz książki “Mała Zagłada”. Dwukrotnie nominowana do Nagrody Literackiej Nike, finalistka Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus oraz Nagrody Mediów Cogito, laureatka Nagrody Literackiej dla Autorki Gryfia oraz Warszawskiej Nagrody Literackiej.

Podaj dalej
Autor: Wydawnictwo Literackie