Muzeum Powstania Warszawskiego oraz wydawnictwo W.A.B. zapraszają na premierę książki „Chcieliśmy być wolni. Powstanie Warszawskie 1944”, która odbędzie się we wtorek 19 lipca o godz. 18 w Muzeum Powstania Warszawskiego przy ul. Grzybowskiej 79 w Warszawie, w Sali pod Liberatorem.
W spotkaniu wezmą udział autorzy książki: Rafał Brodacki, dr Paweł Brudek, dr Paweł Ukielski, Katarzyna Utracka, Michał Tomasz Wójciuk oraz dr hab. Andrzej Zawistowski. Prowadzenie: Miłka Skalska.
„Chcieliśmy być wolni i wolność sobie zawdzięczać” – słowa te wypowiedział wicepremier polskiego rządu Jan Stanisław Jankowski 1 września 1944 roku. Padły one w sercu Warszawy, o którą od miesiąca walczyli Powstańcy. To właśnie te słowa umieszczono przy wejściu na ekspozycję główną Muzeum Powstania Warszawskiego. Są mottem, które towarzyszy zwiedzającym podczas podróży przez historię 63 dni walk. Słowa Jana Stanisława Jankowskiego zostały także tytułem najnowszej książki wydanej przez Muzeum Powstania Warszawskiego.
Muzeum Powstania Warszawskiego przekazało, że choć publikacji poświęconych wydarzeniom z sierpnia i września 1944 roku nie brakuje, to wiele z nich to specjalistyczne opracowania, przeznaczone głównie dla znawców tematu. Z kolei książki popularnonaukowe zazwyczaj nie obejmują całości zagadnień i brak im nowoczesnej, atrakcyjnej formy. Najnowszą opowieść o jednym z ważniejszych wydarzeń w dziejach Polski przygotowała grupa historyków pracujących w Muzeum Powstania Warszawskiego. Książka stanowi summę ich wiedzy fachowej oraz muzealnego doświadczenia, a także setek godzin spędzonych wśród Powstańców. Dzięki temu powstała publikacja, która pokazuje 63 dni walki z Niemcami na kilku poziomach.
Oprócz głównej narracji czytelnicy znajdą tu „piguły” tematyczne, syntetycznie opisujące najistotniejsze problemy i prezentujące biogramy bohaterów wydarzeń. Całość dopełniają fotografie, dokumenty, cytaty i mapy. Materiał został podzielony na siedem rozdziałów: sześć pierwszych opowiada o tym, jak do Powstania doszło, mówi o przebiegu walk, o Warszawie popowstańczej oraz o późniejszych latach. Ostatni rozdział jest zbiorem krótkich relacji uczestników Powstania.