Piątek, 9 czerwca 2023

W październiku ubiegłego roku nakładem wydawnictwa HarperKids, dziecięco-młodzieżowego imprintu HarperCollins Polska, na półkach polskich księgarni pojawiły się uwielbiane na całym świecie, długo wyczekiwane przez polskich czytelników i czytelniczki wznowienia pierwszych tomów „Serii Niefortunnych Zdarzeń”.

Teraz premierę mają tomy 5 i 6 trzynastoczęściowego cyklu zatytułowane „Akademia antypatii” oraz „Winda widmo”. HarperCollins Polska jeszcze na ten rok zapowiada wydanie kolejnych części. Powrót kultowego cyklu z radością przyjęli fani i fanki twórczości tajemniczego autora używającego pseudonimu Lemony Snicket i młodsze pokolenie, które do tej pory styczność z „Serią Niefortunnych Zdarzeń” miało za sprawą serialu Netflixa nakręconego na podstawie książek. 

SERIA NIEFORTUNNYCH ZDARZEŃ NA LIŚCIE NAJLEPSZYCH KSIĄŻEK DLA DZIECI BBC CULTURE!

Pierwszy tom tego wyjątkowego cyklu został właśnie umieszczony na liście stu najlepszych książek dla dzieci wszech czasów, stworzonej przez BBC Culture!

Najlepsze tytuły typowało 177 ekspertów i ekspertek zajmujących się literaturą dziecięcą z 56 krajów – krytycy i krytyczki, autorzy i autorki, osoby reprezentujące branżę wydawniczą! Każda z tych osób wymieniła swoje 10 ulubionych dzieł literatury dziecięcej, które następnie zostały ocenione i uporządkowane, dając wynik końcowy w postaci listy 100 najważniejszych książek dla dzieci. Przykry początek, czyli pierwszy tom cyklu Lemony’ego Snicketa, znalazł się na tej prestiżowej liście obok klasycznych dzieł takich jak „Tam, gdzie żyją dzikie stwory” Maurice’a Sendaka, „Królowa Śniegu” Hansa Christiana Andersena, „Lew, Czarownica i stara szafa” C.S. Lewisa czy „Matylda” Roalda Dahla. To najlepszy dowód na to, że „Seria Niefortunnych Zdarzeń” zasłużyła na miano kultowej!

ZA CO MŁODZI LUDZIE POKOCHALI SERIĘ NIEFORTUNNYCH ZDARZEŃ?

Przetłumaczone na 41 języków przygody rodzeństwa Baudelaire, 14-letniej Wioletki, 12-letniego Klausa i ich malutkiej siostry, zwanej Słoneczkiem, to opowieść, której nie da się porównać do żadnej innej  skierowanej do dzieci i młodzieży. Już w kilku umieszczonych na okładce słowach skierowanych do czytelników autor lojalnie ostrzega, że będzie ponuro, smutno i beznadziejnie. I proponuje, żeby sięgnąć po lżejszą lekturę. Trudno wyobrazić sobie lepszą zachętę do czytania, ale rzeczywiście sięgając po kolejne tomy „Serii Niefortunnych Zdarzeń”, nie warto liczyć na happy end. Za każdym razem, kiedy wydaje się, że nareszcie los sierot się odwrócił, dzieci wpadają w kolejne tarapaty. Jednak lektura serii jest świetną zabawą, a to dzięki solidnej dawce czarnego, inteligentnego humoru i licznym nawiązaniom do znanych dzieł kultury. W ten klimat idealnie wpisują się mroczne, czarno-białe ilustracje Bretta Helquista.

JAK LEKTURA SERII NIEFORTUNNYCH ZDARZEŃ MOŻE WSPIERAĆ DZIECI?

Serię poleca Przemek Staroń. Psycholog i Nauczyciel Roku 2018 przyznaje, że podczas lektury bawił się lepiej niż w trakcie oglądania serialu.

– Niektórzy mówią, że ta seria jest niedobra dla dzieci, bo Wioletka, Klaus i Słoneczko są sierotami, a na dodatek cały czas coś im się niefajnego przytrafia  – twierdzi. – Widzicie, ten lęk, że coś jest zbyt poważne dla dziecka, jest często zupełnie nieadekwatny. Wynika z braku świadomości, że dzieci JUŻ się z tymi poważnymi rzeczami mierzą. (…)  Jeżeli już rzeczywiście dzieci nie powinny czegoś nieść na swoich barkach, to poczucia, że nie mogą czy nie powinny o czymś mówić. Dlatego tak ważne jest wspólne czytanie pasjonującej historii takiej jak “Seria…”, bo to właśnie umożliwia im identyfikację z osobami, które mierzą się z czymś trudnym, a dzięki czułej relacji z nami, dorosłymi, nasze dzieci wydobywają z siebie gotowość ekspresji i zakomunikowania nam tego, co je trapi. (…) –  kontynuuje. – Kluczowe i wspaniałe jest to, że te dzieła kultury dają dzieciom narzędzia do poradzenia sobie z trudną rzeczywistością, odejmując im poczucie bezradności, a dodając im poczucia sprawstwa. I to właśnie doskonale robi „Seria Niefortunnych Zdarzeń”. W końcu Wioletka, Klaus i Słoneczko, dzięki swoim pasjom, wiedzy, umiejętnościom i kompetencjom doskonale radzą sobie z wszelkimi wyzwaniami. Czyż nie tego właśnie chcemy dla naszych dzieci? Nie możemy im zagwarantować, że świat będzie im sprzyjał. Natomiast możemy pomóc im zdobyć wszystkie potrzebne artefakty do plecaka, z którym idą przez drogę życia. W ten sposób nie unikną problemów, bo nie uniknie ich nikt, natomiast będą umiały stawiać im czoło.

Więcej informacji o książkach Seria Niefortunnych Zdarzeń na:

https://harpercollins.pl/pl/parameters/seria-niefortunnych-zdarzen-6636.html

https://www.facebook.com/KsiazkosferaHarperKids

https://www.instagram.com/harperkids_polska/

tiktok.com/@harperkids_pl

 

O KSIĄŻKACH:

Wznowienie kultowej serii! Książki Lemony’ego Snicketa mają w sobie to coś, co chwyta za serce i sprawia, że „Seria Niefortunnych Zdarzeń” zyskała miliony wielbicieli na całym świecie, a także została zekranizowana.

Akademia antypatii. Seria Niefortunnych Zdarzeń. Tom 5

Autor: Lemony Snicket
Ilustrator: Brett Helquist
Tłumaczenie: Jolanta Kozak
Oprawa: twarda
Objętość: 240 stron
Format: 140×208
Cena: 39,99
ISBN: 978-83-276-7384-8
Grupa docelowa: 8+

 

Wioletka, Klaus i Słoneczko to urocze i inteligentne rodzeństwo, ale ich życie od pewnego czasu jest istnym pasmem nieszczęść. Myślicie, że sieroty w końcu znajdą spokojną przystań?

Po dramatycznym pobycie w Tartaku Szczęsna Woń, w którym musieli ciężko pracować, Klaus, Wioletka i Słoneczko Baudelaire trafiają do Szkoły Powszechnej imienia Prufrocka. Mogłoby się wydawać, że renomowana placówka z internatem to miejsce wprost stworzone dla błyskotliwych i chłonnych wiedzy dzieci. Niestety luksusowy internat okazuje się blaszaną budą, dyrektor szkoły to osobnik wyjątkowo złośliwy, a nauczyciele są okropni. Kiedy zaś na trop rodzeństwa wpada niegodziwy Hrabia Olaf, sytuacja robi się po prostu beznadziejna…

Winda widmo. Seria Niefortunnych Zdarzeń. Tom 6

Autor: Lemony Snicket
Ilustrator: Brett Helquist
Tłumaczenie: Jolanta Kozak
Oprawa: twarda
Objętość: 288 stron
Format: 140×208
Cena: 39,99
ISBN: 978-83-276-8013-6
Grupa docelowa: 8+

 

Zgodzicie się chyba, że po niepowodzeniach, które ostatnio były udziałem Wioletki, Klausa i Słoneczka, rodzeństwo zasługuje na odrobinę szczęścia wśród życzliwych ludzi.

Kolejna przygoda Baudelaire’ów nie mogła zacząć się lepiej. Dzieci zostają adoptowane przez majętną parę – Esmeraldę i Jeremiasza Szpetnych. Niestety bardzo szybko na jaw wychodzi przykra prawda. Małżeństwo zdecydowało się stworzyć dom dla Klausa, Słoneczka i Wioletki, ponieważ obecnie w modzie jest akurat adoptowanie sierot. Co będzie, jeśli trend się zmieni? Tym młodzi bohaterowie nie mają czasu się martwić, bo ich największy kłopot materializuje się w osobie Hrabiego Olafa, który nie cofnie się przed najbardziej haniebnym uczynkiem, aby dorwać się do majątku Baudelaire’ów.

Podaj dalej
Autor: HarperCollins Polska