Wtorek, 11 czerwca 2024
Zapowiedź pikiety

Dziś w Sejmie, podczas posiedzenia Komisji Kultury i Środków Przekazu, omawiana będzie nowelizacja ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, która ma dostosować polskie prawo do norm europejskich.

Obecne przepisy, funkcjonujące od ponad 30 lat, są przestarzałe i nie uwzględniają m.in. rynku audiobooków czy platform streamingowych, a także roli globalnych korporacji takich jak Disney czy Netflix.

Środowiska artystyczne domagają się, by nowelizacja uwzględniała tantiemy dla aktorów, w tym dubbingowych, lektorów audiobooków, osób współtworzących słuchowiska czy spektakle radiowe.

Obecnie każdego roku artyści, aktorzy, tracą ponad 41 mln zł należnych im tantiem z powodu niedostosowania polskiego prawa do norm europejskich i współczesnego świata.

Platformy cyfrowe i sieci kablowe rozpowszechniające filmy i seriale z udziałem aktorów czerpią ogromne zyski z pracy artystów, wykonawców, i powinny płacić za to, należne im wynagrodzenie.

Procedowany w Sejmie rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz niektórych innych ustaw musi jednoznacznie gwarantować sprawiedliwe wynagrodzenie dla wszystkich artystów.

Artyści apelują do polskich władz o poszanowanie ich praw i prawidłową implementację regulacji unijnych do polskiego porządku prawnego, w szczególności  o sprawiedliwe pozyskiwanie tantiem również z internetu, platform cyfrowych i sieci kablowych.

Przedstawiciele środowiska aktorskiego domagają się także przyznawania należnych im wynagrodzeń od wielkich korporacji, które czerpią z pracy artystów ogromne zyski (szacowane w Polsce na ponad 7 mld zł rocznie).

W związku z zaplanowanym posiedzeniem sejmowej komisji kultury środowisko filmowe zapowiedziało organizację protestu pod budynkiem Sejmu, a także specjalny briefing prasowy „TWÓRCZOŚĆ MA WARTOŚĆ! – Tantiemy dla aktorów”.

W pikiecie pod Sejmem udział wezmą między innymi: Rafał Zawierucha, Daria Widawska, Eryk Kulm, Daniel Olbrychski, Milena Suszyńska, Dominika Ostałowska, Joanna Jarmołowicz i Antoni Pawlicki.

Podczas briefingu przedstawiciele organizacji zrzeszających aktorów, artystów, ludzi kultury przedstawią propozycje rozwiązań, które powinny znaleźć się w procedowanym 11 czerwca w Sejmie projekcie nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. W briefingu weźmie udział m.in. Anna Nasiłowska, prezes Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

 

Podaj dalej
Autor: ET