Czwartek, 2 marca 2023

Współczesne biblioteki to miejsce spotkań – ludzi, idei, myśli, doświadczeń, szeroko pojętej kultury. Większość placówek oferuje nie tylko dostęp do nowości wydawniczych, ale też mediatek z audiobookami, winylami, filmami czy grami edukacyjnymi, organizuje warsztaty, wystawy, a nawet koncerty.

Narodowe Centrum Kultury Kultury w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 wspólnie z TVP Kultura przygotowało cykl reportaży z 16 bibliotek z całej Polski, zmodernizowanych i doposażanych ze środków NPRCz 2.0 oraz serię animacji prezentujących biblioteki jako nowoczesne centra kultury z różnorodną ofertą, atrakcyjną zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.

4 marca na antenę TVP Kultura powraca cykl reportaży „Eureka Biblioteka!”, opowiadających o bibliotekach wspieranych przez Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0. Pierwsze trzy odcinki serii „Eureka Biblioteka!” widzowie TVP Kultura mogli obejrzeć w grudniu.

Teraz cykl reportaży zostanie wyemitowany w całości. Co tydzień, w sobotę o godz. 15.50 emitowany będzie kolejny z szesnastu odcinków.

Reportaże z cyklu „Eureka Biblioteka!” to opowieść o współczesnych polskich bibliotekach, które oferują znacznie więcej niż tylko książki. W każdym odcinku reportaż opowiada o jednej wybranej bibliotece z danego województwa, która została zmodernizowana dzięki dofinansowaniu z NPRCz 2.0 i wyróżnia się bogatą ofertą wydawniczą i kulturalną. W najbliższą sobotę wraz z prowadzącym Krzysztofem Grzybowskim odwiedzimy Bibliotekę Publiczną Gminy Grodzisk Mazowiecki.

„Eureka Biblioteka!” to również opowieść o tym, że współczesne biblioteki są dostępne dla każdego, bez względu na wiek czy status materialny. Placówki te nie zapominają o potrzebach osób starszych oraz niewidomych i słabowidzących, zapewniając audiobooki i książki z dużą czcionką, ułatwiające czytanie. W zasobach bibliotek coraz częściej znajdują się gry edukacyjne, a nawet konsole do gier dla młodszych czytelników. Organizowane są również tematyczne warsztaty edukacyjno-kulturalne czy spotkania z ludźmi kultury. Zgodnie z duchem czasu nowoczesne biblioteki dysponują całodobowymi książkomatami do wypożyczania książek oraz wrzutniami do ich zwrotu.

Prezentowane biblioteki wraz ze swoją rozbudowaną ofertą wykraczają poza swoje standardowe funkcje i tradycyjny wizerunek. Dzięki NPRCz 2.0 placówki te przeżywają dziś swój renesans. Zapraszamy w podróż po najciekawszych polskich bibliotekach!

Od 1 marca na profilu NPRCz 2.0 na kanale YouTube, w mediach społecznościowych oraz na stronie internetowej nprcz.pl można oglądać kolejną animację, która w ciekawy i przystępny sposób pokazuje współczesne zasoby bibliotek oraz szeroką ofertę wydarzeń. Lokalne placówki zapraszają m. in. na pokazy filmowe, koncerty, profesjonalne spektakle teatralne dla dorosłych oraz amatorskie teatrzyki dla dzieci, a także zajęcia kulturalno-edukacyjne dla różnych grup wiekowych, takie jak np. czytanie na poduchach dla maluchów, warsztaty rysowania komiksów dla nastolatków czy lekcje komputerowe dla seniorów.

Zobacz animacje

Podaj dalej
Autor: ET