Poniedziałek, 14 czerwca 2021
Rynek antykwaryczny jest na fali wznoszącej

Rozmowa z Olgą i Łukaszem Suszkami, właścicielami antykwariatu księgarskiego i wydawnictwa Suszek Books

 W 2019 roku przenieśliście się państwo z Katowic do Krakowa. To miasto jest bardziej przyjazne działalności książkowej?

Łukasz Suszek: Tak, aczkolwiek nie tylko o to w tym chodzi. Kraków jest mia­stem wspaniałym, niepowtarzalnym i nieporównywalnym z żad­nym innym w Polsce. Zawsze chcieliśmy tu mieszkać i gdy tylko nadarzyła się okazja, przenieśliśmy się do pod wymarzony Wawel.

Olga Suszek: To prawda. Co do działalności księgarskiej, Kraków to Miasto Literatury UNESCO i w pełni zasłużył na to miano. Wsparcie dla księgarzy i antykwariuszy jest tu właściwie systemowe.

Na jesieni 2019 roku zaczęła działalność spółka Suszek Books. Sprzedaż książek odbywa się wyłącznie w interne­cie. Nie zdecydowaliście się państwo na sprzedaż stacjonarną?

Ł: Zdecydowaliśmy się. Mieliśmy brać udział w przetargu na lokal stacjonarny. W marcu 2020 roku. Przetarg został oczywiście od­wołany, od tego czasu upatrzony przez nas lokal nie pojawił się ponownie w ofercie…

O: Można powiedzieć, że cały czas szukamy lokalu, który spełni nasze oczekiwania.

Czy w dzisiejszych czasach można wyżyć ze sprzedaży literatury z drugiej ręki?

Ł: To zależy. Jeśli człowiek chce coś robić, ma pomysł oraz wie­dzę i umiejętności, to może się utrzymać chyba ze wszystkiego… My staramy się przez cały czas rozwijać, a razem z nami rozwija się nasza firma. Przynosi to wymierne efekty. Również te finansowe.

W tym roku rozszerzyli państwo swoją działalność również o wydawnictwo…

O: Pomysł na wydawnictwo narodził się jeszcze na początku działalności. Postanowiliśmy wykorzystać wiedzę i doświadcze­nie zdobyte do tej pory. Nasza działalność wydawnicza nastawio­na jest na publikację wydań bibliofilskich wykonanych metodą rzemieślniczą w niewielkich nakładach. Cieszymy się, że w końcu udało nam się wejść na kolejny etap naszej działalności.

Ł: Pomysłów na kolejne publikacje mamy wiele. Zawsze chcie­liśmy wydawać książki według swoich projektów. Stworzyłem koncepcję, opracowanie graficznie i razem z Olgą będziemy wykonywać oprawę każdego egzemplarza.

 

W numerze także:

Księgarnie stacjonarne muszą działać wielokanałowo – przykłady rozwiązań z Polski i Niemiec

Bonito.pl potroiło zysk

Kto da więcej? Podsumowanie wirtualnych targów książki

Odszedł Paweł Szwed – człowiek Wielkiego Formatu

Ręczna obróbka danych to nasza duma i cześć – top Nielsen BookScan Polska

Sukces mimo pandemii – sprawozdanie Biblioteki Narodowej za 2020 rok

Drukarnia i Księgarnia św. Wojciecha w Poznaniu

Aleksander Krawczuk rozpoczyna setny rok życia

‼ Zachęcamy do zamawiania prenumeraty (rocznej, półrocznej, kwartalnej) https://rynek-ksiazki.pl/kategoria-produktu/czasopisma/prenumerata/

Biblioteka Analiz” dostępna jest wyłącznie w prenumeracie. To profesjonalny, prestiżowy informator o rynku wydawniczo-księgarskim. Pismo adresowane jest do pracowników wydawnictw, hurtowni i księgarni i wszystkich osób związanych z branżą książkową. Istnieje na rynku od 2000 roku.

Nasze starania o dostarczanie informacji trwają już ponad dwadzieścia lat. Przez te lata zmieniał się nasz rynek wydawniczy, zmieniły się technologie i trendy. Mamy nadzieję, że wiele z opublikowanych tekstów pozostanie nie tylko w historii polskiego rynku książki, ale także w żywej pamięci Czytelników naszego dwutygodnika.

Kupując subskrypcję, nie tylko trzymacie Państwo rękę na pulsie rynku, ale też wspieracie niezależne branżowe dziennikarstwo.

Podaj dalej