Wtorek, 2 listopada 2021

Targi skromne, ale barwne i odmłodzone – 24. edycja Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie

Najważniejsze, że się odbyły! Jak dobrze znów słyszeć ten gwar! Taki był główny ton wypowiedzi uczestników 24. Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie, które trwały od 14 do 17 października w tradycyjnym miejscu, czyli w Expo Kraków przy ul. Galicyjskiej. Podkreślenie, że miejsce było tradycyjne ma duże znaczenie, bo w odróżnieniu od odbywających się miesiąc wcześniej Warszawskich Targów Książki krakowscy organizatorzy nie wyszli „w plener” i pod namioty, lecz przeprowadzili odważnie całą imprezę „pod dachem”, jak to było zawsze w latach poprzednich.

Celnie podkreślali organizatorzy, że krakowskie spotkanie „zapamiętamy nie tylko jako pierwsze od blisko dwóch lat stacjonarne wydarzenie literackie w Krakowie, ale również jako imprezę dającą nadzieję, przypominającą, jak ważny jest kontakt z drugim człowiekiem, szczera rozmowa, życzliwość i uśmiech”.

– Atmosfera jest niesamowita i opowiadam to wszystkim, że stało się coś niezwykłego, bo średnia wieku uczestników tych targów jest bardzo niska. Przez parę lat byłam zaniepokojona, że młodzież nie przychodzi na targi, natomiast to, co obserwuję tutaj od czwartku, jest naprawdę niebywałe. W mojej ocenie osoby starsze troszeczkę się zlękły i nie przyszły, ale ich miejsce zajęli młodzi ludzie, których jest mnóstwo – mówiła Dorota Malinowska-Grupińska, właścicielka wydawnictwa MG.

Młodzi czytelnicy wychodzili z targów nawet z plecakami i walizkami załadowanymi książkami, z głowami pełnymi pięknych wspomnień, z uśmiechem spowodowanym spotkaniem nie tylko autorów, ale i bliskich, którzy również postanowili odwiedzić targi, a których dawno nie widzieli. (…)

W numerze także:

Ile Polacy wydają na książki? – raport „Kultura w 2020 roku”

Akcja Czytaj PL raz siódmy

Programy ministerialne na rok 2022 – mniej pieniędzy na „Partnerstwo dla książki”

PIK-owe Laury po raz 12. – laudacje dla „Pisma”, Ewy Zdrojkowskiej i Adama Szai

Top 10 Nielsen BookScan Polska w kategoriach fiction, non-fiction i dla dzieci i młodzieży

Wspomnienie Tadeusza Żochowskiego i Macieja Wolińskiego

Najlepsi sprzedawcy książek – liderzy rankingów Ceneo i Opineo

Zapraszamy do lektury!

‼ Zachęcamy do zamawiania prenumeraty (rocznej, półrocznej, kwartalnej) https://rynek-ksiazki.pl/kategoria-produktu/czasopisma/prenumerata/

Biblioteka Analiz” dostępna jest wyłącznie w prenumeracie. To profesjonalny, prestiżowy informator o rynku wydawniczo-księgarskim. Pismo adresowane jest do pracowników wydawnictw, hurtowni i księgarni i wszystkich osób związanych z branżą książkową. Istnieje na rynku od 2000 roku.

Nasze starania o dostarczanie informacji trwają już ponad dwadzieścia lat. Przez te lata zmieniał się nasz rynek wydawniczy, zmieniły się technologie i trendy. Mamy nadzieję, że wiele z opublikowanych tekstów pozostanie nie tylko w historii polskiego rynku książki, ale także w żywej pamięci Czytelników naszego dwutygodnika.

Kupując subskrypcję, nie tylko trzymacie Państwo rękę na pulsie rynku, ale też wspieracie niezależne branżowe dziennikarstwo.

Podaj dalej