Poniedziałek, 7 października 2019

Współpracujemy z najlepszymi – rozmowa z Jolantą Korkuć, redaktor naczelną Wydawnictwa Literackiego

– Czy niedawna zmiana redaktora na­czelnego w Wydawnictwie Literackim i objęcie przez ciebie tej funkcji to zmiana rewolucyjna, czy może ewolucyjna?

– Zdecydowanie ewolucyjna. Po pierwsze, zmiany nie są prze­cież wielkie, bo nieustannie od kilkunastu lat przewodniczącą rady nadzorczej i właścicielką wydawnictwa jest Vera Michalski­-Hoffmann, a prezesem zarządu Anna Zaremba-Michalska. Pod drugie, jeżeli chodzi o politykę wydawnictwa i kierunki działania, to nie ulegają one żadnym zmianom. Obecnie realizujemy plan, który powstawał w ubiegłym roku, czy nawet dwa i trzy lata te­mu. Zarówno w zakresie literatury polskiej, jak i zagranicznej ta­kie plany tworzy się miesiącami i latami. Przerwanie tego czy jakaś wyraźna zmiana jest w zasadzie niemożliwe. A po trzecie – co jest równie ważne – nie ma potrzeby i woli, aby je w tej chwili zmieniać. Czyli na pewno jest kontynuacja!

– Chyba nawet można powiedzieć, że jest to kontynuacja działań, jakie Wydawnictwo Literackie prowadzi od blisko siedemdziesięciu lat, od jego powstania w 1953 roku…

– Nasz zasadniczy kierunek, czyli literatura piękna: polska i za­graniczna, jest w wydawnictwie niezmienny. Tak samo dzisiaj mamy najlepszych polskich i zagranicznych autorów, stawiamy na dobrą, nagradzaną, odświeżającą patrzenie na świat litera­turę. To się też nie zmienia.

– W programie wydawniczym jest nie tylko jednak literatura piękna…

– Wydajemy także literaturę faktu, która coraz ciekawiej roz­wija się i na świecie, i w Polsce. Jako redaktor wcześniej zaj­mowałam się w wydawnictwie historią, nadal pracujemy nad utrzymaniem i wzmacnianiem tego działu. Poza tym nie mogę nie wspomnieć o naszym wielkim wydarzeniu wydaw­niczym, od dwóch lat nieustająco w sprzedaży w ogromnych nakładach, czyli o Yuvalu Noahu Hararim. Jest najwyraźniej w czytelnikach potrzeba zrozumienia i poukładania sobie moc­no chaotycznego świata, i stąd sukces takich książek. I takich książek w Wydawnictwie Literackim również w najbliższych latach nie zabraknie.

Cała rozmowa w nowym wydaniu dwutygodnika “Biblioteka Analiz”.

W numerze:

Prawa własności intelektualnej a rozwój gospodarczy

23. Międzynarodowe Targi Książki W Krakowie – branżowy niezbędnik

Serial audio od Empik Go – zapowiada się ciekawa rywalizacja

Katowice wspierają kulturę

Druk na życzenie – nowa usługa Virtualo

O kondycji bibliotek szpitalnych

E-zakupy zaczynają się od Allegro

Co słychać w Merlin.pl

30 lat w Arkadach

Top 10 Nielsen Bookscan Polska

Prenumeratę można zamówić TUTAJ>>>http://rynek-ksiazki.pl/sklep/biblioteka-analiz-prenumerata-roczna/

„Biblioteka Analiz” to profesjonalny, prestiżowy informator o rynku wydawniczo-księgarskim. Pismo adresowane jest głównie do pracowników wydawnictw, hurtowni i księgarni, jego celem jest dostarczanie kadrze menedżerskiej szybkiej oraz rzetelnej informacji. Istnieje na rynku od 2000 roku.

„Biblioteka Analiz” dostępna jest wyłącznie w prenumeracie. W naszym >>>sklepie internetowym można zamówić egzemplarze drukowane lub elektroniczne

 

 

 

Podaj dalej