Poniedziałek, 30 listopada 2020

W numerze:

Organizacja inicjatyw, które wspierają rynek książki, jest dla nas naturalna

Rozmowa z Michałem Tomaniakiem, dyrektorem Działu Książka w Empiku

Niedawno zakończyła się druga edycja Wirtualnych Targów Książki organizowanych przez Empik. Jak wynika ze staty­styk, w 60 zorganizowanych spotkaniach autorskich uczest­niczyło 1,2 mln widzów. To dwa razy tyle niż w maju, kiedy odbyła się pierwsza edycja wydarzenia. Z czego wynika, pana zdaniem, ta różnica? Czy to dlatego, że majowe wydarzenie trwało sześć dni a jesienne – dwanaście?

Dłuższy czas trwania targów na pewno zaprocentował. Wydłu­żyliśmy termin, ponieważ dzięki temu mogliśmy zrealizować jeszcze więcej interesujących spotkań autorskich. Jak już pani wspomniała, łącznie odbyło się ich 60, z udziałem 1,2 mln czy­telników. To robi wrażenie i bardzo cieszy. Zastanawiamy się, jak to zrobić, aby nie wydłużając czasu trwania targów, ciągle powiększać tę liczbę.

Czy w tej edycji odbyło się więcej książkowych premier niż w maju?

Tak. Wiosną wielu wydawców z powodu niepewności wywo­łanej pandemią zdecydowało się na przełożenie planowanych premier, dlatego w edycji jesiennej czekało nas dwukrotnie więcej nowości. Kalendarz wydawniczy polskich wydawnictw układał się zawsze pod targi majowe i krakowskie. W tym roku książki, które miały być wydane w maju nie ukazały się – zosta­ły przełożone na jesień.

Ilu wydawców wzięło udział w jesiennej edycji?

Do targów przekonaliśmy dużą liczbę wydawców, bo aż 110. Były to zarówno większe grupy wydawnicze, jak i mniejsi nie­zależni wydawcy, co pozytywnie wpłynęło na urozmaicenie oferty targowej.

 Co trzeba było zrobić, żeby wziąć udział w targach?

Wystarczyło przesłać zgłoszenie, które następnie było przez nas weryfikowane. Na naszej stronie internetowej umieściliśmy formularz, przez który każdy wydawca mógł się zgłosić.

 

W numerze:

?Targi mogą ruszyć dopiero na wiosnę – rozmowa z Jackiem Orylem, wiceprezesem Fundacji Historia i Kultura, dyrektorem Warszawskich Targów Książki

? Wniosek w sprawie podatku VAT na książki trafił wreszcie do KE

? Sukces czterech ojców – o konkursie Ulubiona Księgarnia Warszawy

?Bronisław Kledzik wspomina Roberta Gamble`a

?Wydawniczy biznes na świecie

?Top 10 Nielsen BookScan Polska

?Ludzie książki – Karol Miarka „Starszy” i jego syn

❗Działasz w branży książkowej i chcesz być na bieżąco –zamów prenumeratę elektroniczną

„Biblioteka Analiz” to profesjonalny, prestiżowy informator o rynku wydawniczo-księgarskim. Pismo adresowane jest do pracowników wydawnictw, hurtowni i księgarni, jego celem jest dostarczanie szybkiej oraz rzetelnej informacji. Istnieje na rynku od 2000 roku.

„Biblioteka Analiz” dostępna jest wyłącznie w prenumeracie.

Podaj dalej