Poniedziałek, 4 lipca 2022

Każdy może żyć po swojemu i w swoim tempie – rozmowa z Ańą Komorowską, współwłaścicielką Wydawnictwa Nieśpieszne

Kiedy pojawił się pomysł założenia własnego wydawnic­twa o tak wdzięcznej nazwie?

Zaczęliśmy wydawni­czą przygodę z Michałem od książki, która miała być tak napraw­dę gadżetem firmowym, prezentem dla naszych klientów. Trochę też podsumowaniem dziesięciolecia działalności projektowej na­szej firmy pracownia k., bo książka faktycznie na dziesięciolecie miała powstać. Publikacja się przyjęła, a my zaczęliśmy pisać ko­lejne. Na samym początku myśleliśmy wyłącznie o wyda­waniu naszych książek jako dodatek do naszej działalności projektowej. To było pięć lat temu.

Jaki tytuł nosi ta pierwsza książka?

„Ścieżka bosych stóp. Trzy drogi do naturalnych placów zabaw”. Tym się zajmujemy projektowo, od tego wszystko się zaczęło. „Napisała się” nawet dość szybko i ukazała się rok przed dziesięcioleciem firmy. Mogę powiedzieć, że właściwie był to self-publishing. Ale w pewnym momencie stwierdziliśmy, że możemy zaprosić też do współpracy innych autorów. Wykorzystaliśmy nasze kanały, aby znaleźć osoby, które chciałyby z nami wspólnie coś stworzyć. I dwie pierwsze odważne osoby szybko się zgłosiły. Książki Ani Jodełki „Leśne warsztaty” i Anety Chmielińskiej „Dzikie opowieści” ukazały się jeszcze pod marką pracownia k.

W waszej ofercie pojawiła się książka dla dzieci „колисковi kołysanki” (ukraińskie i polskie). I to jest niezwykły projekt, który powstał z potrzeby serca…

Tuż po wybuchu wojny w Ukrainie przyszło mi do głowy, żeby wydać książkę. Napisałam o tym na Instagramie. Odzew był niesamowity. Ale oprócz pomysłu nie miałam nic. Potrzebowałam tekstów, tłumaczy, grafików. Po tygodniu zgłosiło się 80 chętnych. Gdyby tak policzyć wszystkie osoby, które chciały bądź brały udział, to na pewno było ich ponad setkę. I wszystkie osoby biorące udział w tym projekcie zrezygnowały ze swojego honorarium. Cały dochód z książki planujemy przekazać na SOS Stowarzyszenie Wioski Dziecięce. Przy czym publikacja to jest tylko jeden z elementów. (…)

W numerze także m.in.:

Potrzeba rzetelnych danych – powszechne badanie rynku książki

Więcej osób czyta prasę niż książki – badanie Krajowego Instytutu Mediów

Skuteczne metody promocji polskiej książki

Dyrektywa o prawie autorskim w konsultacjach – „trudny kompromis”

Blaski i cienie Targów Książki w Warszawie

 

Zachęcamy do zamawiania prenumeraty (rocznej, półrocznej, kwartalnej)

https://rynek-ksiazki.pl/kategoria-produktu/czasopisma/prenumerata/

Biblioteka Analiz” dostępna jest wyłącznie w prenumeracie. To profesjonalny, prestiżowy informator o rynku wydawniczo-księgarskim. Pismo adresowane jest do pracowników wydawnictw, hurtowni i księgarni i wszystkich osób związanych z branżą książkową. Istnieje na rynku od 2000 roku.

Nasze starania o dostarczanie informacji trwają już ponad dwadzieścia lat. Przez te lata zmieniał się nasz rynek wydawniczy, zmieniły się technologie i trendy. Mamy nadzieję, że wiele z opublikowanych tekstów pozostanie nie tylko w historii polskiego rynku książki, ale także w żywej pamięci Czytelników naszego dwutygodnika.

Kupując subskrypcję, nie tylko trzymacie Państwo rękę na pulsie rynku, ale też wspieracie niezależne branżowe dziennikarstwo.

 

 

Podaj dalej