
Innych książek, poza tymi, które noszę w duszy, wydawać nie potrafię – rozmowa z Piotrem Brysaczem, właścicielem wydawnictwa Paśny Buriat
Wydawnictwo Paśny Buriat powstało w 2017 roku. Jego nazwa jest dość zaskakująca. Skąd się wzięła?
To takie połączenie Kielecczyzny i Wschodu. Buriat – wiadomo. A „paśny” w kieleckiej gwarze, tak przynajmniej mówiła babcia mojej żony, to taki dobrze zbudowany, dobrze odżywiony, taki, któremu w życiu dobrze… Pozostaje więc połączyć kropki w tej zagadce. Żartuję trochę, bo tak naprawdę chodziło o to, aby zaciekawić, no i chyba się udało…
Bo ty jesteś z Białegostoku i Kielc jednocześnie?
Tak naprawdę to ja jestem z Zambrowa, bo tam się urodziłem, a teraz jestem w ogóle z Suwałk, bo od dwóch miesięcy tam mieszkam. Po wyjeździe z Białegostoku, gdzie pracowałem i mieszkałem ponad sześć lat, i pomieszkiwaniu w Kielcach, wróciłem w końcu na ścianę wschodnią. Bo ja jestem kundlem z pogranicza i bez tej ściany wschodniej żyć nie umiem… Ciągnie mnie do niej jak łososia na tarło… Po 17 latach tymczasowego mieszkania w Kielcach, a jak wiadomo, prowizorki są trwałe, w końcu wróciłem, nareszcie wszystko się zgadza i nikt już nie pyta, czemu wydaję książki o Podlasiu, a mieszkam w Kielcach… Jak się przez 17 lat tęskni, to i wydawnictwo buduje się na tęsknocie. Wschód, Suwalszczyzna, Podlasie, przyroda ściany wschodniej to są moje krainy dzieciństwa i młodości, do których chętnie zaglądałem i chętnie zaglądam nadal. I te cztery krainy to cztery filary tematyczne mojego wydawnictwa. Innych książek, poza tymi, które noszę w duszy, o Biebrzy, Narwi, Puszczy Knyszyńskiej, wydawać nie potrafię… A że są autorzy, którzy potrafią o tych moich krainach dzieciństwa pięknie pisać, to i jest wydawnictwo… Bo wydawnictwo to autorzy, bez autorów byłbym nikim, jak każdy wydawca. (…)
W numerze także:
Europejczycy na książkowych zakupach – dane Eurostatu
Rozmowa ze Sławomirem Erkiertem, dyrektorem Wydawnictwa Naukowego UAM
Duże zmiany w Grupie Empik
Legimi ze wzrostem przychodów
Skarpa Warszawska – nowe przedsięwzięcia
Wyniki finansowe instytucji kultury w 2023 roku
Pilotaż płatności biometrycznych
Obowiązek raportowania sprzedaży przez internet
E-handel spowolni przed wakacjami
Więcej komiksów, powieści romansowo-obyczajowych, mniej książek naukowych – raport o produkcji wydawniczej w 2023 roku
👉Zachęcamy do zamawiania prenumeraty (rocznej, półrocznej, kwartalnej) w naszym e-sklepie
✔️„Biblioteka Analiz” dostępna jest wyłącznie w prenumeracie. To profesjonalny, prestiżowy informator o rynku wydawniczo-księgarskim.
Pismo adresowane jest do pracowników wydawnictw, hurtowni i księgarni i wszystkich osób związanych z branżą książkową. Istnieje na rynku od 2000 roku. Nasze starania o dostarczanie informacji trwają dwadzieścia trzy lata. Przez ten okres zmieniał się nasz rynek wydawniczy, zmieniły się technologie i trendy. Mamy nadzieję, że wiele z opublikowanych tekstów pozostanie nie tylko w historii polskiego rynku książki, ale także w żywej pamięci Czytelników naszego dwutygodnika.
Zamawiając prenumeratę, nie tylko trzymacie Państwo rękę na pulsie rynku, ale też wspieracie niezależne branżowe dziennikarstwo.
Link do naszego e-sklepu TUTAJ