Piątek, 14 czerwca 2024

Innych książek, poza tymi, które noszę w duszy, wydawać nie potrafię – rozmowa z Piotrem Brysaczem, właścicielem wydawnictwa Paśny Buriat

Wydawnictwo Paśny Buriat powstało w 2017 roku. Jego nazwa jest dość za­skakująca. Skąd się wzięła?

To takie połączenie Kielecczyzny i Wschodu. Buriat – wiadomo. A „pa­śny” w kieleckiej gwarze, tak przynaj­mniej mówiła babcia mojej żony, to taki dobrze zbudowany, dobrze odżywiony, taki, któremu w życiu dobrze… Pozosta­je więc połączyć kropki w tej zagadce. Żartuję trochę, bo tak naprawdę chodzi­ło o to, aby zaciekawić, no i chyba się udało…

Bo ty jesteś z Białegostoku i Kielc jed­nocześnie?

Tak naprawdę to ja jestem z Zambro­wa, bo tam się urodziłem, a teraz jestem w ogóle z Suwałk, bo od dwóch miesię­cy tam mieszkam. Po wyjeździe z Białe­gostoku, gdzie pracowałem i mieszka­łem ponad sześć lat, i pomieszkiwaniu w Kielcach, wróciłem w końcu na ścianę wschodnią. Bo ja jestem kundlem z po­granicza i bez tej ściany wschodniej żyć nie umiem… Ciągnie mnie do niej jak ło­sosia na tarło… Po 17 latach tymczaso­wego mieszkania w Kielcach, a jak wia­domo, prowizorki są trwałe, w końcu wróciłem, nareszcie wszystko się zgadza i nikt już nie pyta, czemu wydaję książki o Podlasiu, a mieszkam w Kielcach… Jak się przez 17 lat tęskni, to i wydawnictwo buduje się na tęsknocie. Wschód, Su­walszczyzna, Podlasie, przyroda ściany wschodniej to są moje krainy dzieciń­stwa i młodości, do których chętnie za­glądałem i chętnie zaglądam nadal. I te cztery krainy to cztery filary tematyczne mojego wydawnictwa. Innych książek, poza tymi, które noszę w duszy, o Bie­brzy, Narwi, Puszczy Knyszyńskiej, wy­dawać nie potrafię… A że są autorzy, którzy potrafią o tych moich krainach dzieciństwa pięknie pisać, to i jest wy­dawnictwo… Bo wydawnictwo to autorzy, bez autorów byłbym nikim, jak każdy wydawca. (…)

W numerze także:

Europejczycy na książkowych zakupach – dane Eurostatu

Rozmowa ze Sławomirem Erkiertem, dyrektorem Wydawnictwa Naukowego UAM

Duże zmiany w Grupie Empik

Legimi ze wzrostem przychodów

Skarpa Warszawska – nowe przedsięwzięcia

Wyniki finansowe instytucji kultury w 2023 roku

Pilotaż płatności biometrycznych

Obowiązek raportowania sprzedaży przez internet

E-handel spowolni przed wakacjami

Więcej komiksów, powieści romansowo-obyczajowych, mniej książek naukowych – raport o produkcji wydawniczej w 2023 roku

👉Zachęcamy do zamawiania prenumeraty (rocznej, półrocznej, kwartalnej) w naszym e-sklepie

✔️„Biblioteka Analiz” dostępna jest wyłącznie w prenumeracie. To profesjonalny, prestiżowy informator o rynku wydawniczo-księgarskim.

Pismo adresowane jest do pracowników wydawnictw, hurtowni i księgarni i wszystkich osób związanych z branżą książkową. Istnieje na rynku od 2000 roku. Nasze starania o dostarczanie informacji trwają dwadzieścia trzy lata. Przez ten okres zmieniał się nasz rynek wydawniczy, zmieniły się technologie i trendy. Mamy nadzieję, że wiele z opublikowanych tekstów pozostanie nie tylko w historii polskiego rynku książki, ale także w żywej pamięci Czytelników naszego dwutygodnika.

Zamawiając prenumeratę, nie tylko trzymacie Państwo rękę na pulsie rynku, ale też wspieracie niezależne branżowe dziennikarstwo.

Link do naszego e-sklepu TUTAJ

Podaj dalej