Wtorek, 10 września 2024

Gdańskie Targi Książki w kameralnych wnętrzach ESC – rozmowa z Przemysławem Czają, koordynatorem programowym Gdańskich Targów Książki

Już wkrótce odbędą się Gdańskie Targi Książki…

Tegoroczna edycja naszych Targów bę­dzie trwała od 13 do 15 września. Termin wrześniowy już zostanie na przyszłość i chyba jest najlepszy z tych wszystkich, które proponowaliśmy dotychczas. Mi­mo że nasze Targi nie mają długiej tra­dycji, bo w tym roku odbędzie się ich szósta edycja, to próbowaliśmy je orga­nizować w różnych terminach i różnych lokalizacjach. Targi odbędą się w Europejskim Centrum Solidarności.

Docierają do nas głosy, że ta lokaliza­cja jest najlepsza z kilku powodów. Po pierwsze jest w centrum miasta, bardzo łatwo tam trafić. Po drugie ta przestrzeń ma kameralny charakter.

Paweł Szopowski, który jest liderem tej imprezy, powiedział mi niedawno, że nie ma planów jej rozszerzania w przy­szłości…

To prawda. ECS to nie jest przestrzeń ogromna, ale nie anonimowa, jak w przy­padku Amber Expo, która ma typowo targowy charakter, co w trakcie kilku­dniowych wydarzeń jest męczące i dla wystawców, i dla odwiedzających. W ECS jest aranżacja, ogrody zimowe, moż­liwość organizowania wydarzeń – czy w bibliotece ECS, czy w salach konferen­cyjnych. Jest wartością samą w sobie. Trudno byłoby nam znaleźć lepsze miej­sce, które tak dobrze trafi w nasz pomysł na Targi, które nie mają ambicji, aby być coraz większymi i międzynarodowymi. Raczej mają zachować właśnie taki cha­rakter kameralny. W nazwie mamy słowo „Gdańskie”, więc to już dyktuje pewien lokalny charakter. Nam to bardzo pasuje i myślę, że wielu wystawcom również. Nie ma co generalizować, ale głosy, które do nas docierają, też potwierdzają, że wielu wystawców docenia właśnie ten nieco mniejszy format. A frekwencja również mówi o tym, że odwiedzający cenią sobie właśnie taką możliwość ograniczonej se­lekcji wystawców, ale też dosyć bogaty program wydarzeń literackich. (….)

W numerze także:

Biblioteka Kongresu nagrodziła Fundację Powszechnego Czytania

Maria Deskur: Wycofaj się, by zbliżyć się do celu

Tezeusz namiesza na rynku książek z drugiej ręki

Święto literatury z bałtyckich krajów – relacja z Festiwalu Literacki Sopot i opinie uczestników targów książki

Wspomnienie o Magdalenie Gowin

Zbliżają się Jesienne Targi Książki

Księgarnia Kameralna Książka i Wino

Gen Z wszystko zmienia

👉Zachęcamy do zamawiania prenumeraty (rocznej, półrocznej, kwartalnej) w naszym e-sklepie

✔️„Biblioteka Analiz” dostępna jest wyłącznie w prenumeracie. To profesjonalny, prestiżowy informator o rynku wydawniczo-księgarskim.

Pismo adresowane jest do pracowników wydawnictw, hurtowni i księgarni i wszystkich osób związanych z branżą książkową. Istnieje na rynku od 2000 roku. Nasze starania o dostarczanie informacji trwają dwadzieścia trzy lata. Przez ten okres zmieniał się nasz rynek wydawniczy, zmieniły się technologie i trendy. Mamy nadzieję, że wiele z opublikowanych tekstów pozostanie nie tylko w historii polskiego rynku książki, ale także w żywej pamięci Czytelników naszego dwutygodnika.

Zamawiając prenumeratę, nie tylko trzymacie Państwo rękę na pulsie rynku, ale też wspieracie niezależne branżowe dziennikarstwo.

Link do naszego e-sklepu TUTAJ

Podaj dalej