Gdańskie Targi Książki w kameralnych wnętrzach ESC – rozmowa z Przemysławem Czają, koordynatorem programowym Gdańskich Targów Książki
Już wkrótce odbędą się Gdańskie Targi Książki…
Tegoroczna edycja naszych Targów będzie trwała od 13 do 15 września. Termin wrześniowy już zostanie na przyszłość i chyba jest najlepszy z tych wszystkich, które proponowaliśmy dotychczas. Mimo że nasze Targi nie mają długiej tradycji, bo w tym roku odbędzie się ich szósta edycja, to próbowaliśmy je organizować w różnych terminach i różnych lokalizacjach. Targi odbędą się w Europejskim Centrum Solidarności.
Docierają do nas głosy, że ta lokalizacja jest najlepsza z kilku powodów. Po pierwsze jest w centrum miasta, bardzo łatwo tam trafić. Po drugie ta przestrzeń ma kameralny charakter.
Paweł Szopowski, który jest liderem tej imprezy, powiedział mi niedawno, że nie ma planów jej rozszerzania w przyszłości…
To prawda. ECS to nie jest przestrzeń ogromna, ale nie anonimowa, jak w przypadku Amber Expo, która ma typowo targowy charakter, co w trakcie kilkudniowych wydarzeń jest męczące i dla wystawców, i dla odwiedzających. W ECS jest aranżacja, ogrody zimowe, możliwość organizowania wydarzeń – czy w bibliotece ECS, czy w salach konferencyjnych. Jest wartością samą w sobie. Trudno byłoby nam znaleźć lepsze miejsce, które tak dobrze trafi w nasz pomysł na Targi, które nie mają ambicji, aby być coraz większymi i międzynarodowymi. Raczej mają zachować właśnie taki charakter kameralny. W nazwie mamy słowo „Gdańskie”, więc to już dyktuje pewien lokalny charakter. Nam to bardzo pasuje i myślę, że wielu wystawcom również. Nie ma co generalizować, ale głosy, które do nas docierają, też potwierdzają, że wielu wystawców docenia właśnie ten nieco mniejszy format. A frekwencja również mówi o tym, że odwiedzający cenią sobie właśnie taką możliwość ograniczonej selekcji wystawców, ale też dosyć bogaty program wydarzeń literackich. (….)
W numerze także:
Biblioteka Kongresu nagrodziła Fundację Powszechnego Czytania
Maria Deskur: Wycofaj się, by zbliżyć się do celu
Tezeusz namiesza na rynku książek z drugiej ręki
Święto literatury z bałtyckich krajów – relacja z Festiwalu Literacki Sopot i opinie uczestników targów książki
Wspomnienie o Magdalenie Gowin
Zbliżają się Jesienne Targi Książki
Księgarnia Kameralna Książka i Wino
Gen Z wszystko zmienia
👉Zachęcamy do zamawiania prenumeraty (rocznej, półrocznej, kwartalnej) w naszym e-sklepie
✔️„Biblioteka Analiz” dostępna jest wyłącznie w prenumeracie. To profesjonalny, prestiżowy informator o rynku wydawniczo-księgarskim.
Pismo adresowane jest do pracowników wydawnictw, hurtowni i księgarni i wszystkich osób związanych z branżą książkową. Istnieje na rynku od 2000 roku. Nasze starania o dostarczanie informacji trwają dwadzieścia trzy lata. Przez ten okres zmieniał się nasz rynek wydawniczy, zmieniły się technologie i trendy. Mamy nadzieję, że wiele z opublikowanych tekstów pozostanie nie tylko w historii polskiego rynku książki, ale także w żywej pamięci Czytelników naszego dwutygodnika.
Zamawiając prenumeratę, nie tylko trzymacie Państwo rękę na pulsie rynku, ale też wspieracie niezależne branżowe dziennikarstwo.
Link do naszego e-sklepu TUTAJ