Rozmowa z Grażyną Grabowską, prezeską Targów w Krakowie
Właśnie zakończyła się 27. edycja Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie, którą zdecydowanie można za¬liczyć do udanych. Masz już blisko 30-letnie doświadczenie w organizacji targów książki…
Jeszcze nie 30-letnie doświadczenie, ale prawie. Na pewno różnimy się od innych organizatorów targów książki, ponieważ nie jesteśmy wydawnictwem, nie jesteśmy żadnego rodzaju stowarzyszeniem wydawców czy ludzi związanych z książką. Jesteśmy firmą, która organizuje targi, głównie targi branżowe (ale nie tylko), w tym targi książki. Czy one są największe? W Polsce są największe, są nawet największe w byłym bloku wschodnim, bo ani na wschód od nas, ani na południe, nie ma większego wydarzenia tego rodzaju jak targi książki w Krakowie.
Większe niż w Warszawie?
Są większe od bardzo dawna. To najważniejsze targi dla polskiego rynku książki. Jakieś piętnaście lat temu w jednej z ogólnopolskich gazet ukazał się wielki nagłówek: „Smok pożarł Syrenkę”. Trzy lata po tym, jak ten fakt miał miejsce, dziennikarze zauważyli, że na targach w Krakowie jest więcej wydawców niż na targach w Warszawie.
W trakcie targów pojawiły się głosy ludzi z branży, że jest strasznie dużo młodzieży, tak dużo, że ledwo można przejść. Może trzeba zrobić profesjonalny dzień dla branży, z ograniczonym wstępem dla publiczności…
Do nas z taką propozycją nikt się bezpośrednio nie zwrócił. Dla mnie nie ma sprawy, możemy targi rozpocząć nawet w środę, na przykład o godz. 15, i wprowadzić „godziny wewnętrzne” (…)
W numerze także:
Co dalej z rynkiem książki elektronicznej?
15 lat potrzebowali uczestnicy rynku książki, aby rozpocząć dyskusję na temat tego, czym jest szerokopasmowa kultura, czym jest system abonamentowy i jak powinien wyglądać.
Najlepsze drukarnie 2024
Powstał raport dotyczący polskiego sektora książkowego
Znak Top Marką 2024
Jubileusz wydawnictwa BoSz
Relacja Arka Seidlera z targów książki we Frankfurcie
Wspieranie czytelnictwa jako narzędzie rozwoju firm
Zmiany w Grupie Wydawnictwo Kobiece
👉Zachęcamy do zamawiania prenumeraty (rocznej, półrocznej, kwartalnej) w naszym e-sklepie
✔️„Biblioteka Analiz” dostępna jest wyłącznie w prenumeracie. To profesjonalny, prestiżowy informator o rynku wydawniczo-księgarskim.
Pismo adresowane jest do pracowników wydawnictw, hurtowni i księgarni i wszystkich osób związanych z branżą książkową. Istnieje na rynku od 2000 roku. Nasze starania o dostarczanie informacji trwają dwadzieścia trzy lata. Przez ten okres zmieniał się nasz rynek wydawniczy, zmieniły się technologie i trendy. Mamy nadzieję, że wiele z opublikowanych tekstów pozostanie nie tylko w historii polskiego rynku książki, ale także w żywej pamięci Czytelników naszego dwutygodnika.
Zamawiając prenumeratę, nie tylko trzymacie Państwo rękę na pulsie rynku, ale też wspieracie niezależne branżowe dziennikarstwo.
Link do naszego e-sklepu TUTAJ