Piątek, 23 października 2020
Wersja elektroniczna już dostępna

Okładkę najnowszego numeru zdobi ilustracja znakomitego grafika i ilustratora Macieja Szymanowicza, autora szat graficznych, okładek i ilustracji do książek zarówno dla dzieci i młodzieży, jak i czytelników dorosłych.

W najnowszym wydaniu publikujemy wiersze wybitnych polskich poetów Krzysztofa Lisowskiego i Tomasza Różyckiego, który opowiada również o swojej twórczości w rozmowie z Piotrem Milewskim.

Uwadze czytelników polecamy utwory Bogdana Loebla – autora licznych piosenek bluesowych i rockowych, Grzegorza Ostrowskiego, który debiutował w „Wyspie” w 2014 roku, trzy sonety Piotra Wojciechowskiego oraz debiutującej właśnie Magdaleny Szkwarek. W zeszycie znalazły się również dwa wiersze Dragana Dragojlovicia w przekładzie Grzegorza Łatuszyńskiego.

? Nowy numer dostępny jest w naszym sklepie: >>>https://rynek-ksiazki.pl/sklep/wyspa-3-2020-wersja-elektroniczna/

Zamów prenumeratę roczną: https://rynek-ksiazki.pl/sklep/kwartalnik-literacki-wyspa-prenumerata-roczna/

W najnowszym numerze wspominamy niedawno zmarłych: Grzegorza Łatuszyńskiego i Marię Siwkowską-Łatuszyńską oraz Barbarę Kaczarowską.

W dziale Proza zamieszamy opowiadanie Rafała Wojasińskiego „Trzy pary”, i Joanny Jareckiej-Gomez „Jestem zen”, a także „Notatki” Aleksandry Domańskiej i wspomnienie Marka Pietrzykowskiego „Żar – Góra Ikarów”.

Dział “esej” to teksty Grażyny Banaszkiewicz, Piotra Milewskiego, Pawła Majcherczyka i  Michała Piętniewicza.

Zachęcamy również do lektury reportażu Krzysztofa Turowskiego o „Sprawiedliwym z Warty”, który uratował mały żydowski cmentarzyk i pamięć o dawnych mieszkańcach miasteczka nad Wartą.

„Olimpijczyk niezłomny”– z Wojciechem Wenclem, autorem książki „Wierzyński. Sens ponad klęską”, rozmawia Tomasz Zbigniew Zapert.

Nie zabrakło stałych felietonistów: Mirosława Bańko, Piotra Wojciechowskiego, Jana Zielińskiego i Karola Maliszewskiego, który wspomina spotkania z Olgą Tokarczuk.

W tym numerze omówiono następujące książki:

Adam Waga, “Urwisko”

Maciej Robert, “Superorganizm”

Martin Pollack, “Kobieta bez grobu”

Banana Yoshimoto, “Amrita”

Anna Dziewit-Meller, “Od jednego Lucypera”

Kenkō, “Zapiski dla zabicia czasu”

Izabela Fietkiewicz-Paszek, “Lipiec Na Białorusi”

 

 

Wydanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Funduszu Promocji Kultury.

 

Podaj dalej