Poniedziałek, 24 czerwca 2019
Na początek „Pogrom 1906” Wacława Holewińskiego

Po gruntownym remoncie wnętrz Państwowy Instytut Wydawniczy zainaugurował we wtorek 18 czerwca cykl spotkań autorskich w swojej siedzibie przy ul. Foksal 17 w Warszawie dyskusją wokół książki „Pogrom 1906” Wacława Holewińskiego.

Gospodynią spotkania była Agnieszka Wróblewska, redaktor naczelna PIW, a z autorem rozmawiali Barbara Schabowska i Piotr Dobrołęcki. Fragmenty książki mistrzowsko przeczytał Andrzej Mastalerz.
Wacław Holewiński w powieści „Pogrom 1906” literacko odtworzył epokowe wydarzenia początku XX wieku na tle starannie zrekonstruowanego miasta, w którym intrygi polityczne i kryminalne są elementem psychologicznej gry między zaborcą a okupowanym społeczeństwem. – Proszę sobie wyobrazić sytuację, że w jakimkolwiek kraju w ciągu roku jest 1840 zamachów, a tak było w 1906 roku na terenie Królestwa Polskiego – mówił autor „Pogromu 1906”.
W ubiegłym roku w wydawnictwie Zysk i S-ka ukazała się poprzednia książka Wacława Holewińskiego zatytułowana „Pogrom 1905”, a autor zapowiedział kontynuowanie cyklu i wydanie w przyszłym roku przez PIW trzeciego tomu planowanej trylogii, który będzie zatytułowany „Pogrom 1907”. Możliwe jest też wznowienie przez PIW pierwszego tomu z tego cyklu i wówczas w przyszłym roku zostanie opublikowana trylogia: „Pogrom 1905”, „Pogrom 1906” i „Pogrom 1907”.

Podaj dalej
Autor: (fran)