Wtorek, 28 maja 2024

25 maja odbyło się walne zgromadzenie Unii Literackiej, w trakcie którego wybrano zarząd.

W zarządzie Unii Literackiej zasiadają obecnie: Jacek Dehnel (prezes), Małgorzata Gutowska-Adamczyk (skarbniczka), Anna Kochnowicz-Kann, Zygmunt S. Miłoszewski (sekretarz) i Grzegorz Piątek oraz dwójka nowych członków: Joanna Gierak-Onoszko i Max Cegielski.

“Dziękujemy za wspaniałe walne zebranie wszystkim przybyłym i zbieramy siły, bo przed nami w cholerę poważnej, ciężkiej i bardzo potrzebnej roboty” – skomentował w mediach społecznościowych Jacek Dehnel.

Unia Literacka została wymyślona przez grupę polskich pisarek i pisarzy na Targach Książki w Londynie w marcu 2017 roku, we wrześniu miało miejsce zebranie założycielskie, w lipcu 2019 wpisano ją do KRS. Wśród członków i założycieli stowarzyszenia byli m.in. Sylwia Chutnik, Jacek Dehnel, Barbara Klicka, Grzegorz Kasdepke, Dorota Masłowska, Zygmunt Miłoszewski, Olga Tokarczuk, Marcin Szczygielski i Ewa Winnicka, tworzący w tak różnych dziedzinach, jak beletrystyka i reportaż, proza i poezja, literatura dziecięca i gatunkowa. Stowarzyszenie ma reprezentować interesy twórców (w tym przez obronę własności intelektualnej), lobbować “na rzecz rozwiązań korzystnych dla literatury i czytelnictwa w Polsce” i stanowić “forum wymiany wiedzy fachowej”.

Podaj dalej
Autor: ET, fot. FB Jacek Dehnel